Take a fresh look at your lifestyle.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları Nelerdir

0

Depresyon nedir?

Günümüz de önemli sağlık sorunlarından birisi de depresyondur. Depresyon  her yaşta ortaya çıkabilir ve insanların  yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır. Depresyonun tek bir nedeni yoktur, genetik faktörler, hormonlar, çevresel şartlar, stresli yaşam olayları tetikleyici rol oynar. Hayatta yaşanan bazı olumsuzlukların ve üzüntülerin tetiklediği depresyonu hayatınızda yapacağınız birkaç küçük olumlu değişiklikle yenebilirsiniz.

Çoğunlukla insanlar üzgün olduğu dönemlerde depresyonda olduklarını söylemektedir. Ancak gerçek bir depresyon, kendini üzgün hissetmekten çok daha ciddi bir durumdur. Depresyon kişilerin düşüncelerini, duygularını, kişiliklerini, tavırlarını ve bedenini etkileyerek çoğu zaman insanlarla olan ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Kendini üzgün hissetme, İştahsızlık, uykuda artma veya azalma, kendini sürekli yorgun hissetme, suçluluk duygusu, konsantrasyon güçlüğü, depresif duygu ve intihar eğilimini gibi belirtileri bütün gün boyu ve 15 günden fazla süre yaşayan kişilere depresyon teşhisi konulabilmektedir.

Depresyonun nedenleri

Birçok nedenin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan depresyon birden bire ortaya çıkabildiği gibi yavaş yavaş da gelişebilmektedir. Depresyonu tetikleyen nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

Biyolojik etkenler: Ailenizden birinde depresyon benzeri bir duygu durum bozukluğu varsa sizin de bu tür rahatsızlıklara yakalanma riskiniz normalde olduğundan daha yüksektir.

Psikolojik etmenler: Aileden birinin vefat etmesi, işini kaybetme, iflas, boşanma veya aldatılma gibi olumsuz nedenler depresyonu tetiklemektedir. Stres ve travma halinin sürekli devam etmesi depresyona girme ihtimalini daha da artırmaktadır.

Davranışsal etkenler: Alkol tüketiminin veya madde bağımlılığının artması depresyonu tetiklemektedir.

Sosyal faktörler: Akranlarla veya aileyle olan bağların azalması ya da kopmasından kaynaklanan sosyal destek eksikliği de depresyona neden olabilmektedir.

Depresyonun tedavi edilebilir duygusal bir rahatsızlıktır, birçok hasta toplumdan utandığından dolayı tedaviye gitmemektedir. Oysa depresyonda diğer hastalıklar gibi bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmeyen depresyonun alkol, uyuşturucu bağımlılığı gibi yaşamı tehdit edebilecek durumlara yol açabileceğini unutmayın.

Depresyon tedavisi

Depresyonun tedavisi depresyonun şiddetine göre belirlenmektedir. Hafif ve yeni ortaya çıkmış olan rahatsızlıklarda doktor gözetiminde tedavi uygulanırken, orta dereceli ve şiddetli depresyon vakalarında başka önlemler almak gerekmektedir. Ayrıca tedavinin zaman aldığı unutulmamalıdır. Hissedilebilir düzeyde bir iyileşme çoğunlukla birkaç hafta sonra ortaya çıkmaktadır. İlaç tedavisi ile birlikte uygulanan psikoterapi tedavinin etkisini artırmaktadır. Psikoterapi ile kişinin olumsuz düşünce ve davranış biçimlerini değiştirilmesi ve hastalıkla mücadele etmesi için bilinçlenmesi amaçlanır. Kimi ağır vakalar yatarak tedavi edilebilir. Kişinin zevk aldığı ve hareketliliğini arttığı uğraşılar da tedaviye olumlu yarar sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.