Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Otizm

0

Otizm nedir?

Otizm gelişimsel bir beyin bozukluğudur. Sosyal, davranışsal ve iletişim becerilerinizi etkiler. Otizmi olan insanlar erken yaşta belirtiler göstermeye başlar. Otizm derecesi kişiden kişiye değişir. Bu nedenle, doktorlar otizmden genellikle otizm spektrum bozukluğu olarak bahsederler. Hafif semptomları olan insanlar “yüksek işlevli” olarak kabul edilebilir.Çocuklarda otizm ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Asperger sendromu en yaygın otizm spektrum bozukluğudur. Bu bir tür “yüksek işleyen” otizmdir. Tipik olarak, AS’li insanlar normal ila yüksek IQ’ya sahiptir. Özel bir beceri veya ilgi alanı sergileyebilirler. Sözlü dil gelişimleri normal kabul edilir. Bununla birlikte, AS’ye sahip kişiler, sosyal durumlarda dili doğru kullanmakta zorluk çekebilirler. Genellikle göz teması kurma, yüz ifadelerini okuma ve vücut hareketlerini kullanma gibi sözsüz iletişimde zorlanırlar. İlişkileri geliştirme ve değişime uyum sağlama gibi genel sosyal beceriler de etkilenebilir. AS’li insanlar bu becerileri davranış ve iletişim terapisi yoluyla öğrenebilirler.

Çocuklarda otizm belirtileri

Otizmli kişilerde çeşitli belirtiler olabilir. Bazıları yaygındır ve bazıları bozukluğun şiddetine bağlıdır. Çocuğunuz:

 • Fiziksel dokunma veya göz temasından kaçınıyorsa.
 • Seslere cevap vermiyorsa.
 • Adını söyleyen birine cevap vermiyorsa.
 • Konuşmuyorsa
 • El hareketlerini veya vücut dilini anlamıyorsa.
 • İleri geri sallanıp, sürekli dönüyor ve kafasına vuruyorsa.
 • Bir oyuncak arabanın tekerlekleri gibi bir nesnenin bir kısmıyla sürekli oynuyorsa.
 • Belirli konulara veya şeylere odaklanıyorsa.
 • Düzeni bozulduğunda hırçınlaşıp ağlıyorsa.
 • Düz bir yüz ifadesi ve monoton bir ses kullanıyorsa
 • Tehlikeden korkmayıp sürekli yaralanıyorsa

Kontrol için bir doktora götürmeniz  gerekmektedir.

Otizmi olan çocukların yaklaşık% 20’si yaşamlarının ilk 1-2 yılı boyunca normal olarak gelişir. Sonra, doktorların regresyon dediği şeyi yaşarlar. Bu, konuşma yeteneği gibi daha önce sahip oldukları becerileri kaybettikleri anlamına gelir.

Öte yandan, bazı otistik çocuklar özel beceriler kazanırlar. Örneğin, kafalarında karmaşık matematik problemleri yapabilirler. Bu gibi beceriler daha az yaygındır.

Otizme ne sebep olur?

Doktorlar otizme neyin sebep olduğundan emin değiller. Bazı çalışmalar genetik olduğunu göstermektedir. Bazı sağlık sorunları veya çocuğunuzun çevresindeki şeyler bir rol oynayabilir. Daha büyük ebeveynlerden doğan çocukların otizm riski artar. Erkeklerin kızlara göre otistik olma olasılığı daha yüksektir. Çoğu durumda, bir çocuğun otizminin nedeni asla bilinmemektedir. Doktorlar otizmi incelemeye devam ettikçe, buna neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Aşılar otizme neden olmaz. Buna kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısı dahildir. Aşılar çocuğunuzun sağlığının önemli bir parçasıdır. Aşıların güvenliği hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Otizm nasıl teşhis edilir?

Otizmi tespit edebilecek hiçbir laboratuvar testi yoktur. Çocuğunuzun yaşı için beklendiği gibi davranmaması durumunda doktorunuzla konuşun. Doktor otizmden şüphelenirse, bir çocuk psikiyatristi veya başka bir uzmanla görüşmenizi önerebilir. Bir uzman, otizm belirtileri aramak için çocuğunuzu gözlemleyebilir.

Otizmi olan bazı çocuklar da zihinsel engel vardır. Bu, onların zihinsel yeteneklerinin ortalamanın çok altında olduğu anlamına gelir. Gelişimsel gecikmelere neden olur. Bu otizmi teşhis etmeyi zorlaştırabilir. Otizmli çocuklar sorulara diğer çocukların yaptığı gibi cevap vermezler. Bir uzman çocuğunuzun durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocuğunuza özel testler verebilir.

Çocuklarda otizm tedavisi

Otizmin tedavisi yoktur. Tıp sadece otizmi tedavi edemez. Saldırganlık veya uykusuzluk gibi bazı semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar bazı çocukların yoğun davranış ve dil terapisinden yararlandığını göstermektedir. Terapi ile çocuğunuzun belirtileri büyüdükçe düzelebilir. Çocuğunuz için en iyi tedavinin türü hakkında doktorunuzla konuşun.

Otizmle yaşamak
Otizmi olan insanlar normal, sağlıklı yaşamlar yaşayabilirler. Olayları farklı şekillerde görebilir ve bunlara tepki verebilirler. Dikkat etmekte güçlük çekebilirler. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza öğretmek ve onunla bağlantı kurmak için başka yollar bulmanız gerekebilir. Çocuğunuzun yaşam tarzını iyileştirmek için doktor veya uzmanla birlikte çalışın. Bu, çocuğunuzun güvende ve rahat hissetmesi için rutin veya alışkanlık yaratmak anlamına gelebilir. Bunu genç yaşta yapmak önemlidir. Çocuğunuzun yetişkin olduklarında otizmle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Doktorunuzdan bir danışman veya destek grubu önermesini isteyin. Bu size, çocuğunuza ve tüm ailenize yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.