Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

0

Öksürük nedenleri

Birçok çocuk öksürür. Öksürük çocuğunuz için ve sizin için de üzücü olabilir! Ancak çoğu öksürüğün özel bir tedaviye ihtiyacı yoktur.

Çocuklarda öksürüğün birçok nedeni vardır:

Öksürüğün en yaygın nedeni

Öksürük genellikle soğuk algınlığının bir parçası olarak ortaya çıktığında viral bir enfeksiyondur. Küçük çocuklar yılda 6-12 kez soğuk algınlığı geçirebilir.

Öksürüğün bir sonraki en yaygın nedeni astımdır.

Öksürüğün diğer nedenleri nispeten nadirdir.

Çocuklarda öksürük belirtileri
Çocuklarda öksürük belirtileri

Çocuğunuzun öksürüğü ve diğer belirtiler öksürüğün nedenine göre değişir.

Soğuk algınlığını takip eden öksürük tipik olarak gevşek olur ve bazen mukus üretir. Geceleri genellikle daha kötüdür. Çünkü çocuğunuz yattığında, mukus burnunun ve ağzının arkasından nefes borusuna damlar. Öksürük, diğer soğuk algınlığı semptomları ortadan kalktıktan sonra altı haftaya kadar sürebilir.

Astım öksürüğü geceleri ve egzersiz sonrası genellikle daha kötüdür. Çocuğunuzda nefes darlığı gibi hırıltı ve nefes alma zorlukları da olabilir.

Havlayan, kısık bir öksürük çocuğunuzun krup olduğu anlamına gelebilir.

Çocuğunuz aniden öksürmeye ve boğulma olayından sonra hırıltılı kalmaya başlarsa, yabancı bir nesneyi teneffüs etmiş olabilir .

Çocuğunuz çok şiddetli bir soğuk algınlığına sahipse ve daha sonra birkaç hafta boyunca öksürük nöbetleri geçirirse, nefes aldığında havlıyor ve nefes aldığında boğuluyor gibi geliyorsa, boğmaca olabilir.

Çocuğunuz 12 aydan küçükse ve öksürük yanı sıra nefes alma zorlukları varsa, bronşiolit olabilir.

Daha büyük bir çocukta veya genç bir çocukta öksürük bir alışkanlık haline gelebilir. Genellikle bu öksürükler çocuk uyurken gerçekleşmezler.

Öksürük için ne zaman doktora gidilmeli

Çocuğunuzda aşağıdaki semptomlardan biri veya daha fazlası varsa, aile hekiminizi görmesi gerekir:

  • Öksürük soğuk algınlığı olsun veya olmasın iki haftadan fazla devam eder.
  • Öksürük aniden başlar.
  • Öksürük çocuğunuzun uykusuna veya günlük yaşamına çok fazla müdahale ediyor.
  • Çocuğunuz nefes almakta zorlanır.
  • Çocuğunuzun ateşi yüksektir .
  • Çocuğunuzun cildi renk değiştirir ve maviye döner veya çok solgunlaşır.

Aile hekimi genellikle öksürüğün nedenini, çocuğunuzun öksürüğünün ve diğer semptomlarının dikkatli bir geçmişini alarak ve ayrıca çocuğunuzu inceleyerek çözebilir.

Çocuğunuzda zatürre varsa veya çocuğunuzun bir şey solumadığından emin olmak için doktor göğüs röntgeni isteyebilir.

Kan testi, doktorların ciddi bir enfeksiyon olup olmadığını anlamalarına yardımcı olabilir.

Öksürük tedavisi

En yaygın öksürük soğuk algınlığını takip eder ve herhangi bir özel tedaviye ihtiyaç duymaz. Bu tür öksürük, muhtemelen bir enfeksiyondan ziyade çocuğunuzun solunum yollarındaki tahrişten kaynaklanır.

Çoğu çocuk öksürük için antibiyotiğe ihtiyaç duymaz. Bunun nedeni, bir virüsün enfeksiyona neden olması ve antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmesidir.

Çocuğunuzun öksürüğüne astım neden oluyorsa, ara parçası olan bir Ventolin gibi anti-astım ilacı ile tedavi edilebilir, ancak bu tedavi çocuğunuzun semptomlarına ve çocuğunuzun yaşına bağlıdır.

Sigara dumanı çocuğunuzun öksürüğünü daha da kötüleştirebilir, bu nedenle evinizi dumansız tutun.

Öksürük ilaçları ve balgam söktürücüler (akciğerlerinizden ve hava yollarınızdan mukus öksürmenize yardımcı olması gereken ilaçlar) öksürükte herhangi bir fark yaratmaz.

Buhar banyoları öksürüğü daha iyi hale getirmez. Ayrıca, küçük çocuklar yanlışlıkla buharlaştırıcı çözeltisini yutabilir (genellikle mentol veya okaliptüs içerir) veya kendilerini yakabilirler.

Bal, öksürüğün ne kadar kötü olduğunu ve ne kadar sürdüğünü azaltabilir. Ancak nadir fakat ciddi bir gıda zehirlenmesi biçimi olan infantil botulizm riski nedeniyle 12 aydan küçük çocuklara bal vermemelisiniz.

Genellikle nezle sonrası öksürük, nasıl tedavi ederseniz edin, zamanla iyileşir.

Çocuğunuzun öksürüğüne astım neden oluyorsa, genellikle uygun tedavi ile önleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.