Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Bronşiolit

0

Bronşiolit nedir?

Bronşiolit, bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygın bir akciğer enfeksiyonudur. Akciğerlerdeki en küçük hava pasajları (bronşiyoller) iltihaplandığında ve mukusla tıkandığında olur. Bu, çocuğun nefes almasını zorlaştırır. Çocuklarda bronşiolit genellikle bir virüsten kaynaklanır. Solunum sinsityal virüsü (RSV) en yaygın nedendir. 2 yaşın altındaki küçük çocuklar, özellikle 3 ay ile 6 ay arasındaki çocuklar bu hastalığa en sık yakalanır. Kış ve erken ilkbaharda zirve yapar.

Bronşiolit belirtileri

Bronşiolitin ilk belirtileri soğuk algınlığının belirtilerine benzer. Çocuğunuzda birkaç gün burun akıntısı, öksürük ve hafif ateş olabilir. Bundan sonra, çocuğunuz hızlı nefes almaya ve hırıltıya başlayabilir (nefes alırken yüksek perdeli bir ıslık sesi çıkarır).

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

 • Çocuğunuz kusuyor ve sıvıları tutamıyor.
 • Çocuğunuz çok hızlı nefes alıyor, 1 dakikada 40’tan fazla nefes alıyor.
 • Çocuğunuzun cildinin her nefesle kaburgaların arasına çekildiğini görebilirsiniz veya çocuğunuzun nefes alabilmesi için oturması gerekir.
 • Çocuğunuzda kalp hastalığı var ya da erken doğmuş. Bu durumda, bu hastalığın ilk belirtilerinde doktoru arayın.
 • Çocuğunuzun dudakları veya parmak uçları mavimsi görünüyorsa, yeterince oksijen almıyor olabilir. Tıbbi yardım alın veya hemen acil servise gidin.

Bronşiolit neden olur?

Bronşiyolite bir virüs neden olur. Solunum sinsityal virüsü (RSV) en yaygın nedendir. Virüs, hastalığa yakalanan biri çocuğunuzla doğrudan temas ettiğinde yayılır. Bu genellikle hasta bir kişi çocuğunuzun yanında hapşırdığında veya öksürdüğünde olur. Çocuğunuz hasta bir kişinin dokunduğu oyuncaklara veya diğer nesnelere dokunduğunda da olabilir.

Çocuklarda bronşiolit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size çocuğunuzun semptomlarını soracaktır. Çocuğunuzu muayene edecek ve ciğerlerini dinleyecektir. Doktor, çocuğunuzun yeterli oksijen alıp almadığını kontrol edecektir. Burundan mukus veya akıntı örneği alabilir ve RSV için test edebilirler. Ayrıca pnömoniyi kontrol etmek için bir göğüs röntgeni isteyebilirler.

Bronşiolit önlenebilir mi?

RSV ve bronşiyolite yol açan diğer virüsler yaygındır ve kolayca yayılır. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler de virüsleri alır. Ancak genellikle küçük çocuklar kadar hasta olmazlar. Bronşioliti önlemenin en iyi yolu çocuğunuzun bir virüs yakalamasını engellemektir.

 • Çocuğunuzu diğer çocuklardan veya soğuk algınlığı veya diğer hastalıkları olan insanlardan uzak tutun.
 • Virüslerin kolayca yayılabileceği kalabalık alanlardan uzak durun. Bu, asansörleri veya alışveriş merkezlerini içerebilir.
 • Ellerinizi ve çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayın.
 • Evinizdeki yüzeyleri, oyuncakları ve nesneleri düzenli olarak dezenfekte edin.
 • Çocuğunuzda bronşiolit varsa, öksürük neredeyse bitene kadar onları evde tutun.
 • Hasta çocuğunuza baktıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.
Bronşiolit tedavisi

Bronşiyolite bir virüs neden olur. Bu, antibiyotiklerin ve diğer ilaçların iyileşmesine yardımcı olmayacağı anlamına gelir. Hastalığın seyrini sürdürmesi genellikle 2-3 hafta sürer. Bu arada, semptomlar genellikle evde tedavi edilebilir.

Çocuğunuz çok hastaysa, doktorunuz onu hastaneye yatırmanızı önerebilir. Nefes almak için çok çalışıyorsa, yeterince oksijen almıyorsa veya susuz kalırsa bu olabilir. Çocuğunuz hastaneye fazladan oksijen ve sıvı alabilir. Doktorlar, akciğerlerinden mukusu temizlemek için solunum yollarında derin emiş yapabilirler. Bronşiolit nedeniyle hastaneye kaldırılan çocukların çoğu birkaç gün içinde eve döner.

Bronşiolit ile yaşamak

Çoğu durumda, çocuklarda bronşiolit semptomları evde tedavi edebilir.

 • Çocuğunuza bol miktarda sıvı verin. Katı yiyecekler yemek istemiyorsa endişelenmeyin.
 • Burundan mukusu çıkarmak için tuzlu su damlaları ve bir aspiratör kullanın.
 • Çocuğunuz uyurken yatak odasında serin buğulu buhar makinesi kullanın.
 • Çocuğunuzla birlikte buharlı bir banyoda oturun. Duşta veya küvette sıcak su akıtın ve kapıyı kapatın.
 • Çocuğunuza ateşi olup olmadığını çocuğunuza parasetamol verip veremeyeceğinizi sorun. Çocuğunuza aspirin vermeyin. Aspirin, beyin ve karaciğerin nadir görülen bir hastalığı olan Reye sendromu ile ilişkilendirilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.