Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklara Dayakla Disiplin Vermenin Olumsuz Etkileri

0

Günümüzde çocuk dövmenin, çocuklar üzerindeki negatif psikolojik etkileri artık eskisine göre daha fazla bilinmektedir. Uzman psikologlar, bazı anne babalar tarafından “hafifçe vurma” olarak nitelendirilen disiplin uygulamalarının da çocuğun psikolojik gelişimi açısından ne kadar zararlı olduğunu vurguluyorlar.
Kendi çocukluğunda bir şekilde şiddete maruz kalmış çocuklar, büyüyüp anne baba olduklarında kendi anne babalarından öğrendikleri yanlış yöntem olan olan dayağa başvuruyorlardı. Ancak günümüzde birçok anne baba dayakla disiplin sağlanamadığını öğrenmiş durumda. Dayak çocuğu doğru davranışa yönlendirmekten ziyade, tam tersi etkilerle, çocuğu pozitif davranışa kesinlikle teşvik etmiyor. Dövülen bir çocuk yine aynı yolla adalet sağlamaya çalışıyor. Peki detaylandıracak olursak, dayak neden işe yaramıyor?

– Dayak yiyen çocukta uyandırılan tek duygu, öfkedir. Dayak yiyen çocuk, şiddet gösteren kişiye karşı onarılması güç bir öfke ve kızgınlık hisseder. Dayak atan kişinin hayal ettiği üzere çocukta bir pişmanlık, yada hatasını anlayabileceği düşünce uyandırmaz tam tersine çocuk tamamen gördüğü şiddete odaklanır, acı ve hissettiği negatif duyguların acısında kıvranırken şiddet gösteren kişiyi suçlar.

– Dayak, genellikle yaramaz olduğu düşünülen çocuğa verilen peşin bir cezalandırmadır, dinlemeden, anlamadan, em pati yapmadan verilen bu ceza karşısında çocuğa yaptığı hatayı düşünme yada düzeltmeyi düşünme fırsatı kalmaz. O dakikadan sonra artık onun gözünde kabul edilemez davranışlar dayak gibi net ve karşı tarafı hiçe sayan cezalarla sonuçlanmalıdır.

– Dayak yiyen çocukların yemeyenlere göre oldukça saldırgan olduğu gözlenir. Çünkü o sorunlarını kısa yoldan saldırganlıkla, fiziksel şiddetle çözmeyi öğrenmiştir. Dayak yiyen çocuk çevresine karşı saldırgandır anne babasına olan öfkesini de çeşitli yollarla özellikle de saldırgan tavırlarla ortaya koyar.

– Dayak yiyen çocuğun hissettiği ikinci büyük duygu ise güçsüzlük ve korkudur. Dayak karşısında kendini koruyamayan ve öz güvenini kaybeden çocuklar, bir büyük kendisine fazla yaklaştığında dahi eliyle yüzünü koruma refleksine girer.

– Fiziksel şiddet uygulayan anne babalarda ise aşırı bir suçluluk gözlenir, pişmanlık duyar ve bu sefer de aşırı sevgi gösterilerine başlar. Çocuk ise bu dengesiz durum karşısında ruhsal yönden daha kötü etkilenerek, güvensizlik duygusu ortaya çıkar.

Ebeveynlerin bilinçlenmesi gereken durum şudur; hiçbir çocuk, hiçbir davranış vurulmayı hak etmez. Doğruları öğretmek için vurmak çok büyük bir yanlıştır, doğru asla bir yanlışla öğretilemez. Siz de çocuğunuza şiddet gösteren anne babalardan biri iseniz annelik babalık yöntemlerinizi gözden geçirmeniz çok önemlidir. Öncelikle kişilik yapınızı, altta yatan nedenleri düşünerek başlamalısınız. Dürtülerine hakim olamayarak bu davranışları sergileyen birer anne baba olabilirsiniz; çocuğun dönemsel gelişimlerini veya yapabileceklerinin sınırını bilmiyor olabilirsiniz; eğer dayak hafifse eğitebileceğini düşünüyor olabilirsiniz; kendinizi çok çabuk kaybediyor olabilirsiniz ve bir çok durumda yapacağınız şey basit: hemen dayakla çocuk yetiştirmeye bir son verip uzmanlardan yardım alarak annelik babalık becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Çocuklarınızla aranızdaki sorunları karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde çözebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.