Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar Kaç Yaşında Evde Yalnız Kalabilir?

0

Evde yalnız kalmak, çocuklar için yaşamın büyük adımlarından biri. Onlar için bir anlamda büyümüş ve kendine yeter olmanın göstergesi.7 yaşından büyük çocuklar, yeterli olgunluğa erişmişse ve bazı kriterlere uyuyorlarsa kısa süreli olmak kaydıyla evde tek başlarına bırakılabilir.

Yalnızca yaş faktörünü göz önünde bulundurmak, çocukların evde tek başına durabilmeleri için yeterli bir kıstas değildir. Bu büyük adım için belli olgunluğa erişmeleri gerekiyor. Acele etmeden, çocuğu aşırı korkutmadan yapılması ve yapılmaması gerekenleri çocuğunuza öğretmelisiniz. Yani yaşın ve o yaşın gereği gelişim özelliklerini taşıyor olmaları gerekiyor. Kendi başına tuvalete gidebilmesi, evde neyin zarar verici olduğunu bilebilmesi, acıkınca bir şeyler yiyebilmesi, tehlikeleri algılayabilmesi gerekiyor. Fiziksel becerileri, mental kapasitesi, duygusal olgunluğu ve zeka düzeyi de biyolojik yaşı kadar önemli. Ayrıca çocuğun evde ne kadar süre hangi saatler arasında yalnız kalacağı, evde bulunabilecek tehlikeler (balkon, pencereler, merdiven, olası tehlikeli eşyalar), yakında çocuğa göz kulak olacak kişilerin varlığı, oturulan bölgenin güvenirliliği, tek başına ya da kardeşi ile kalması gibi birçok etken de hesaba katılmalıdır. Sağlıklı ve normal gelişimini tamamlamış çocuklar için konuşulacak olunursa okul öncesi çocuklar asla evde yalnız bırakılmamalıdır.

İlkokul döneminde, çocuğa göz kulak olacak ve hemen ulaşabilecek komşu ve tanıdıkların varlığında kısa süreli (markete gidip gelme gibi) yalnız bırakmalar yapılabilir. Çocuğunuz 10-12 yaşına geldiğinde onun hazır olduğuna emin olduktan ve gerekli önlemler ve uyarılar yapıldıktan sonra daha uzun süreli evde yalnız bırakmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan kısa süreler ile başlayıp çocuğun yalnız kalmayı becerip beceremediğine bakarak yavaş yavaş kontrollü şekilde süreyi uzatmaktır. Çocuk hazır olmadan yapılan girişimler, çocuk için oldukça tehlikeli sonuçlar yaratabileceğinden acele edilmemeli ve çocuğun becerilerinin yeterli olduğuna emin olduktan sonra uygulamaya geçilmelidir.

Yalnız kalma deneyiminin öncesinde ve sonrasında çocukla konuşulmalı, onun bu süreç için istekli ve özgüvenli olduğuna emin olunmalı. Eğer çocuğun korkuları ve kaygıları varsa yalnız kalmaya zorlanmamalı. Ebeveynler bu kararı çocukları ile birlikte almalı. Çocuğun hazır olduğunda evde yalnız kalması çoğu zaman özgüven arttırıcı, olumlu bir deneyim olmakla birlikte kendisine bakabilme becerisini de geliştirir. Ama bazı çocuklar ve gençler korkuları nedeniyle yalnız kalmayı reddedebilirler. Çocukluk döneminde oldukça sık gördüğümüz ve özgül fobiler olarak adlandırdığımız bu korkular, müdahale edilmezse zamanla artabilir ve çocuğun ve ailenin sosyal hayatını kısıtlayabilir. Böyle bir durumda çocuğun korkularını aşması için uzman desteği almak çok önemlidir.

Evde yalnız bırakılmadan önce çocuğa yangın çıkabileceği, su basabileceği, elektrik çarpabileceği anlatılmalı ve bu gibi durumlarda nasıl davranması gerektiği iyice anlatılmalıdır. Ancak anlatırken abartılıp çocuk korkutulmamalıdır. Korkuların, çocuğun bağımsızlığını engelleyeceğini ve ruh sağlığını bozacağını da unutulmamalıdır.

Çocuğunuzun evde yalnız kalabileceğine inanıyorsanız ve buna siz ve çocuğunuz hazırsa, öncelikle ona temel ilk yardımı öğretin, örneğin kendisi için yiyecek bir şeyler hazırlarken parmağını kesmesi durumunda paniğe kapılmadan ne yapması gerektiğini bilmelidir. Ocak ya da fırını kullanmasına izin verdiyseniz, bunları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağını ve nasıl kapatması gerektiğini de öğretmelisiniz. Böyle durumlarda gaz kesme emniyeti olan ocakları kullanmak daha güvenilir.

Kapıya gelen ya da telefon eden kişilere evde yalnız olduğunu söylememesi gerektiğini de öğretmelisiniz.

Karar vermeniz gereken önemli konulardan birisi de siz evde yokken eve başkalarını davet edip edemeyeceği konusudur. Evde yalnız kalan çocukların yaşadıkları ciddi sorunların başında kötü arkadaşlıkları yüzünden alkol ya da uyuşturucu kullanımına başlamaları veya başka riskli davranışlara alışmalarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.