Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğunuza Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

0

Kitap okuma alışkanlığı Kazandırmak

Çocukta kitap okuma alışkanlığı kazanımının ne kadar önemli olduğunu her ebeveyn biliyordur. Etrafta dikkatini dağıtacak birçok şey varken bu alışkanlığı edindirmek zor olacak ve başarmak için özellikle ailelere ve öğretmenlere çok görev düşüyor.

ÇOCUĞUNUZA RAHAT BİR ORTAM HAZIRLAYIN
Çocuklar özellikle bir şeyler öğrenmeye çalışırken rahat bir ortam ararlar. Kitap okuma etkinliği sırasında tüm dikkatini toplamasını engelleyecek eşyaları kaldırıp ona rahat bir ortam sunmak önemlidir. Okuma alanını seven çocuk, zamanla kitaplar ile ortamı arasında bir ilişki kuracak ve alışkanlık kazanması daha kolaylaşacaktır.

ÇOCUĞUNUZUN MERAK ETTİĞİ KONULARA ÖNCELİK VERİN
Çocuğunuz nelerden hoşlanıyor, ilgi gösterdiği şeyler nelerdir bunları belirleyin bu daha fazla kitap okuma isteği getirecektir. Birlikte aktivite yaparak okumaya teşvik ederseniz çocuğunuz kitaplara dokunmak, sayfalarını karıştırmak için can atmaya başlayacaktır. Boyama kitapları, çizgi romanlar derken yavaş yavaş çocuğunuzun elinde hikayeler, romanlar görmeye başlayacaksınız. Sadece neleri seviyorsa ona yönelsin gerisi gelecektir.

KİTAPLARI ÇOCUĞUN SEVİYESİNE GÖRE BELİRLEYİN
Çocuk kitapları da yetişkinlerdeki gibi farklı seviyelerdedir Kimi bolca resme yer verirken, bazıları daha az resim ve daha fazla detay sunabiliyor. Kütüphanesindeki kitapları okuma zorluğuna göre çeşitli renk kodlarıyla seviyelere ayırabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz üst seviyedeki kitapları okumak için daha fazla uğraş gösterir. Okuma egzersizleri yaparken, ondan bir basamak ilerlemelerini isterseniz, daha başarılı şekilde ilerleme kaydedecektir.

DIŞARIYA ÇIKTIĞINIZDA MUTLAKA KİTAPÇILARA UĞRAYIN
Çocuklar her şeyi keşfetmeyi çok severler. Bu sebepten kitaplarla dolu bir ortamda zaman geçirmek onları kitaba daha fazla yakınlaştıracaktır. Her hafta bir kitapçı gezebilir, yeni çıkanları, klasikleri takip edebilir, kendi seçimlerini yapmaları konusunda onları desteklemelisiniz

Ayrıca sadece kitapçılar değil, kütüphaneler, çevrenizde kitap okumayı çok seven bir arkadaşının evine yapacağınız ziyaret de aynı etkiyi yaratacaktır.

BİRLİKTE KİTAP OKUMAYI İHMAL ETMEYİN
Bu yine öğretmenler için iyi bir adım gibi gözükse de, aslında ebeveynler için de iyi bir adım olabilir. Çocuklar genellikle yalnız bir şeyler yapmaktan hoşlanmazlar bu yüzden kitap okumayı bir grup etkinliği haline getirebilirsiniz.
Evde özellikle anne ve baba olarak sizin onunla birlikte kitap okuyor olmanız oldukça ilgisini çekecektir. Bu sayede kitap okuma alışkanlığına bir adım daha yaklaşmış olacaktır.

KULLANACAĞI MALZEMELERİ ÇEŞİTLENDİRİN
Evde ya da okulda okuma materyallerini nasıl çeşitlendirdiğiniz, okumayı sevdirmede büyük önem taşır. Örneğin, çocuklara yaşlarına uygun mizah kitapları, dergi ve gazeteleri okumaları için izin verin. Bu sayede hem özgüveni artacak hem de onları okumaları için cesaretlendirecek. Okumanın eğlenceli bir aktivite olduğunu öğrenecekler.

SİZ OKURKEN ONLAR ÇİZSİN
Çocuklar, sınıflarında kitap okumayı seven bir öğretmen görürse, tutkusunu sizinle paylaşmak isteyebilir. Onlara favori kitaplarınızdan ve size neler hissettirdiğinden bahsedin. Sınıfta siz yüksek sesle kitap okurken, çocuklardan hikâyeyle ilgili resim çizmelerini isteyin. Okuduğunuzla daha çok ilgilenmeye ve dikkatini vermeye başlayacaklar.

ÇOCUKLARINIZA BİLİM KİTAPLARIDA ALIN

Bazı çocukların hikâyeye, romana değil de, bilime ilgisi vardır. Çoğu çocuk renkli bilim kitaplarını okumaktan zevk alırlar. Kütüphanesinde onlar için belirlediğiniz bilim kitaplarına da yer ayırın. Okuma sevgisi için her şeyden önce ilgi duyulması gerektiğini unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.