Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğunuz Okulda Başarısızsa Neler Yapabilirsiniz ?

0

Okulların yarı dönem tatiline girmesine, karnelerin alınmasına 1 ay gibi kısa bir süre kaldı. Zayıf karneden sadece çocuğun değil, anne ve babanın da sorumlu olduğunu uzmanlar üstüne basarak belirtiyor. “Anne ve baba, bu başarısızlıktaki paylarını sorgulamalı” diyerek çocuktan ziyade ailenin de önemli bir rolü olduğunu belirtiyorlar Çocuğun sadece yanlışları yada başarısızlıkları değil farklı alanlardaki başarılarının mutlaka vurgulanması ve takdir edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun kardeşiyle ya da arkadaşlarıyla kıyaslanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Ortada bir başarısızlık varsa bunun sadece çocuğa ait bir başarısızlık olmadığını belirtip anne babaların bazı soruları kendine sorması gerektiğinin belirtiyorlar.

Eğitim öğretim dönemi boyunca çocuğunuzun okul durumunu yakından takip ettiniz mi? Desteğe ve yardıma ihtiyacı olduğunda ona doğruyu gösterdiniz mi? Çözüm yolları arayıp yardımcı olmak için uğraştınız mı? Bunları yapmamış, çocuğunuz ile hem duygusal hem de eğitiminde gerekli ilgiyi vermemişseniz ve bunun sonunda ortada bir başarı eksikliği varsa bunda kuşkusuz sizin de payınız bulunmaktadır. Bu durumda çözüm yollarını araştırıp kendinizi de sorgulamalı ve çözüm yollarını birlikte konuşarak üretmelisiniz. Ders notları yeterince başarılı olmasa da eğer davranış puanları iyiyse onu takdir etmelisiniz.

Asla çocuklarla alay edici, incitici, aşağılayıcı bir şekilde konuşmayın. Sözel ve fiziksel şiddetten mutlaka uzak durun. Aksi takdirde çocuğunuzu ruhsal açıdan törpülemekle birlikte telafisi güç yaralar da açmış olursunuz. Olumsuz bir tavır içinde davranırsanız çocuğunuzun öz güven eksikliğine ve kişilik gelişiminde bazı sorunlara neden olmanız kaçınılmazdır. Karne notları ne olursa olsun onun yanında olup ona sizin için değerli olduğunu ona hissettirmelisiniz.

Karnenin başlı başına bir ödül-ceza sistemi olarak belirtildiğini söyleyen uzmanlar, ceza ve ödülde de bir dengenin olması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Ceza vermek işe yarayan bir yöntem değildir. Düşük notların olduğu dersler ile ilgili olarak tatilde telafi etmesi konusunda gerçekçi planlamalar yapmak gerekir. Pahalı hediyeler vermekten kaçının. Sosyal ilişkilerini artırabileceği etkinlikler planlamanın en iyi ödül olacağı bilinmelidir.

İki ya da daha fazla çocuğunuz varsa tutumlarınızın da önemli bir yeri olduğunu uzmanlar belirtiyor. Asla kıyaslama yapmayın. Her çocuğun farklı yetenekleri ve farklı alanlarda güçlükleri olduğunu bilin. Bu nedenle; bu çocuğunuzun akademik olarak güçlü ve zayıf olan yanlarını bir uzman yardımıyla değerlendirin ona göre yapabileceği limitleri bilmelisiniz. Beklentileriniz çocuğunuzun potansiyeline uygun olmalı. Kardeşiyle ya da çevredeki diğer çocuklarla kıyaslama yapmak yarar değil zarara sebep olacaktır. Çocukta öfke ve kıskançlık duygularını ortaya çıkaracaktır. Diğer alanlardaki başarılarını özellikle vurgulayın. Ders dışında resim, müzik, spor gibi alanlarda da destekleyin ve bu alanlardaki başarılarına vurgu yapın. Her çocuğun becerileri farklılık gösterecektir.

Akademik başarıya odaklı ailelerin çocukları genellikle notlarım yüksek olursa başarılıyım ve ailem için değerliyim, sevilirim gibi hatalı düşüncelere kapılırlar. Bu durum çocuğunuzun ruh sağlığını ve kişilik yapısını olumsuz bir şekle sokacaktır. Onları koşulsuz sevdiğiniz ve benimsediğiniz mesajını sürekli onlara vurgulamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.