Take a fresh look at your lifestyle.

Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

0

Boşanma hem aile açısından hem çocuk açısından sıkıntılı bir süreçtir. Boşanma, ilişkiyi devam ettiremeyecek bir sıkışıklık durumudur. Bu süreç ilk tercih edilecek çözüm yolu değildir hatta en son başvurulması gereken yoldur. Çiftlerin düşüncelerindeki farklılıklardan dolayı boşanmalar daha fazla görülse de, ne sebeple olursa olsun çocuğun bu dönemden en az zararla çıkması gereklidir.

Tüm ailelerdeki sorunlar farklılık gösterebileceği için boşanmaların sebepleri de genelde farklılık gösterebilir. Ebeveynler boşanma kararı aldığında çocuklar üzüntü ve endişelerinden dolayı tepkiler verebilirler. Bu yüzden ebeveynler boşanma kararını çok detaylı düşünmeli, çocukların boşanma kelimesini duyduğunda bile ne kadar üzüntü duyabileceğini bilmeliler. Boşanma sürecini iyi şekilde atlatıp çocuğa yeterli ilgi ve alakayı verebilirseniz, çocuğun durumu kabullenmesini de sağlayabilirsiniz. Boşanma gerçekleşmiş olsa da anne ve babanın birbirine olan saygı ve iletişimi çocuğu olumlu yönde etkiler. Ayrıca çocuğa sevginizi belli etmeniz de bu döneme uyum sağlamasına yardımcı olur.

boşanmanın çocuklara etkileri

Boşanma sürecinden sonra herkes hayatına devam edecek ve çocuk da gerekli özeni gösterirseniz bu duruma alışacak. Çocuğun yaşayacağı tüm adımlarda ikisinin de yanında olması gerektiğinden dolayı boşanmış eşler artık akraba gibi olur. Boşanmanın çocuğu etkilememesi mümkün değildir ama çocuğa yeterli ilgi ve sevgiyi gösterip bu durumdan en az sıkıntı ile atlatması önemlidir.

Boşanma süreci çocuğa nasıl anlatılmalıdır

Eğer iyice düşünüp gerçekten beraber yaşamayacaksanız bunun hakkında çocuğunuzla konuşmalısınız. Çocuğunuzun yaşına göre anlayabileceği şekilde dürüstçe açıklamalısınız. Nelerin değişeceği, ileride nasıl bir durumla karşılaşacağını ona anlatmalısınız. Bu süreçte yapacağınız değişikliklerin hepsini bir anda yapmamalısınız, alıştırarak zamanla yapmalısınız. Bu sayede çocuğunuz bu süreçten daha az endişe duyar.

Boşanma sürecinde çocuk nasıl etkilenir

Boşanma sürecinin başlaması çocuk için çıkılmaz bir yol olarak görülebilir bunun sebebi ailesinin artık birlik olamayacağı, yok olacağı düşüncesidir. Alıştığı, doğduğundan beri olan ortam farklılaşacaktır. Bu sebepten dolayı çocukta üzüntü, öfke ve hayal kırıklığına yol açabilir. Bütün çocuklardaki stres düzeyi ve duygularındaki değişimler farklılık gösterebilir ama bu süreçten zarar görülmemesi için

Boşanma aşamasında nasıl bir yol izlenmeli
Eğer boşanma aşamasına girdiyseniz çocuğunuzun anneden de babadan da çok fazla ilgi ve alaka isteyeceğini bilmelisiniz. Bu süreçte ona çok daha destek olmalısınız. Boşanma aşamasından en fazla etkilenen çocuktur.
Bu süreçte karşı tarafa öfkeniz varsa yada başka sıkıntılarınız varsa da bunu çocuğa belli etmemelisiniz. Tartışmalarınızı çocuğun yanında yapmamalısınız, sonrasında birbirinize aldığınız tutum bile çocuğunuza etki eder. Her ikinizde belli konularda geri adım atıp uzlaşabilmelisiniz. Bunu başaramayacaksanız aile büyüklerinizden yada psikologlardan yardım almalısınız.

Ayrıca boşanmış olsanız da eski eşinizle iletişim halinde olmalısınız. Çocuğun sizden beklediği budur. Çocuğun ikinizden de sorumluluğunda olduğunu bilmelisiniz. Çocuğun bakımıyla ilgili tartışmalar yaşamamak için bunları çocuğun gözünün önünde tartışmayın. Telefonla bu konuyu öncesinden konuşmanız daha faydalı olacaktır.
Çocuğun velayeti ve görüşmeleri yasalarca belli bir esnekliğe sahiptir. Çocuğa en yararlı olacak yasada uzlaşmalısınız. Çocuğun yararına belirlenmesi gereken bu yasayı düzgün belirleyemezseniz hem anneye hem babaya güveni sarsılacaktır. Çocuğun hem anne hem babada dönüşümlü olarak kalmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta çocuğun tüm sorunlarından ikinizden sorumlusunuz.

Boşanma Sürecinde Çocuklar Nasıl Davranır
Her çocuk aynı tepkiyi vermez. Çocukların cinsiyetine, duygularına, psikolojilerine göre tepki değişir. En önemlisi bu süreçte sizin tutumunuzdur. Ayrıca yaşa göre tepkiler farklılık gösterebilir

Okul Döneminden Önceki Çocuklar
-Üzgün görünebilirler
-Anne ve babası dışındaki insanlardan çekinip, korkabilirler
-Anne ve babanın yanından ayrılmak istemeyebilirler
-Daha geç saatlerde uyuyabilirler, yada uykularından uyanabilirler.
-İştahları azalıp yemek yemeyebilirler
-Sürekli huysuzluk çıkarabilirler

Okul Dönemindeki Çocuklar
-İçine kapanıp umutsuzluğa kapanabilir.
-Her şeye kolayca sinirlenebilir.
-Ders çalışması gerektiği zaman ilgisini toparlamakta zorluk çekebilir.
-Dersindeki başarısızı azalabilir.
-Sürekli sızlanabilir
-Etrafa karşı saldırgan bir tutuma geçer.
-Anne ve babayı tekrar bir araya getirmeye çalışabilir.

Ergenlik Dönemindeki Çocuklar
-İçine kapanıp sizinle iletişimini azaltabilir.
-Sürekli bir memnuniyetsizlik haline girebilir.
-Etrafa kızgınlığını çok fazla gösterip, saldırganlaşabilir.
-Riskli cinsel ilişkiye girebilir.
-Uyuşturucu kullanımına başlayabilir
-Ekonomik düzeyin değişmesinden korkabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.