Take a fresh look at your lifestyle.

Beyin gelişimi (3-12 ay)

0

Bebek Beyin gelişimi

Bu heyecan verici dönemde, bebeğinizin beyni o kadar hızlı gelişir ki, günlük değişikliklerini bile fark edebilirsiniz. Beyin doğumdan sonra aynı oranda yeni hücreler eklemese de, yine de sinyallerin nörondan nörona geçmesine ve beynin farklı bölgeleri arasında iletişimi sağlayan dallara yeni dallar ve dendritler ekliyor. Nöronlar, daha karmaşık bilişsel ve motor fonksiyonların yolunu açarak nöronların daha hızlı seyahat etmesini sağlayan miyelinasyon adı verilen bir sürece gireceklerdir. Bu da bebeklerde beyin gelişimi için önemlidir.

Miyelinasyon, yağlı bir maddenin sinir uçlarını kapladığı, sinir uyarılarının iletimini hızlandıran ve daha karmaşık bilişsel işlevlere izin veren bir süreçtir. Bu, beynin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda başlar. Bebeğiniz hala bir fetüs olduğunda başlar ve beynin diğer bölgelerine geçmeden önce beyin sapında bulunan birincil duyusal ve motor hücrelerle başlar. Bu sürecin çoğu iki yaşına kadar tamamlanır, ancak bir kısmı yetişkinliğe devam edecektir.

Bilişsel Gelişim

Bebeğiniz bu süre zarfında farklı eylemleri denemeli ve tekrarlamalıdır. Sebep ve sonuç kavramını deneyler ve tekrar eden eylemler aracılığıyla kavramaya başlar. Oyuncağın düşürülmesi ona yerçekimini öğretir. Oyuncak yere çarptığında ses üretir, ses kavramını öğrenir.

Tekrarlanan eylemler bebeğinizin beynindeki sinirsel devreleri uyarır ve tekrarlanan her eylemle sinirsel devreleri güçlendirir. Aynı aktiviteyi sık sık uygulamak dersi pekiştirmeye ve daha karmaşık öğrenme ve anlama yolunu açmaya yardımcı olur.

bebeklerde beyin gelişimi

Bebeğinizin bilişsel becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Bebeğinizin en sevdiği oyuncağı bir battaniyenin altına saklayarak basit bir saklambaç oyunu oynayın ve ona nerede kaybolduğunu sorun. Ona kayıp eşyayı araması için zaman tanıyın.
 • Bebeğinizin parçalanıp tekrar toplanabilen oyuncaklarla oynamasına izin verin.
 • Bebeğiniz çevresindeki bir değişikliği fark ettiğinde, onun üzerindeki değişiklikleri tanımlayın.

Motor Becerileri

Oturma ve emekleme gibi motor eylemler, koordinasyonunu ve dengesini kontrol eden bebeğinizin beyinciklerinin gelişmesini gerektirir. Bir oyuncağı kavramak için gerekli beceriler, serebellumundaki artan sinirsel bağlantı sayısından kaynaklanır. Bu bağlantılar, her eylemin tekrarı ve uygulamasıyla zaman içinde gelişir.

Bebeğinizin motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olması için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

 • Bebeğinize vücudunuzun, ellerin veya bacakların hareketini içeren şarkılar söyleyin veya kitap okuyun.
 • Bebeğinizin en sevdiği oyuncağı ulaşamayacağı bir yere koyun ve ona ulaşmaya teşvik edin.
 • Bebeğinizle bir top yuvarlamak gibi hareket ve eylem gerektiren faaliyetlerde bulunun.

İletişim Becerileri

Bebekler yetişkinlerden daha fazla ses algılar ve aralarında ayrım yapmayı öğrenmeleri gerekir. Belirli konuşma ve sese odaklanmayı ve gerisini filtrelemeyi öğrendikçe, dil gelişimi gerçekleşir. Bu, bebeğinizin beyninin kullanılmayan sinir yollarından kurtulmasını sağlar.

Bebeğinizle ne kadar çok iletişim kurarsanız, nasıl iletişim kuracağını öğrenmek için daha fazla fırsat bulması gerekir. Beyninin daha spesifik olarak odaklanabilmesi ve dikkatini dağıtacak arka plan gürültüsü yoksa dil becerilerini daha da hızlı geliştirebilir.

Bebeğinizin iletişim becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Bebeğinize kitap okuyun ve hayvanların ya da yerlerin resimlerini gösterin ve duyması için isimlerini yüksek sesle söyleyin.
 • Basit kelimeler ve jestler kullanarak bebeğinizle sık sık konuşun ve sadece bebekler ve jestler olsa bile size cevap vermesi için zaman verin.
 • Onunla oynarken bebeğinizin en sevdiği tekerlemeleri veya şarkıları düzenli olarak tekrarlayın.

Bu gibi faaliyet ve davranışlar bebeklerde beyin gelişimi için çok faydalıdır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

İşitme, dil ve yüz yorumlaması beynin zamansal loblarından kaynaklanır. Bu bölgedeki sinirsel bağlantılar büyüdükçe ve güçlendikçe, bebeğiniz daha fazla büyür ve çevresindeki insanlarla etkileşime girer.

Birincil bakıcılarıyla daha derin bir bağlantı geliştirmeye başlayacaktır. Bu, frontal lobların sinir bağlantılarındaki büyümeden kaynaklanmaktadır. Ayrıca yabancı kaygı geliştirmeye başlayacak ve tanımadığı yetişkinlerle yalnız kalmak istemeyecektir.

Bebeğinizin sosyal becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Siz hazırlanırken bebeğinizin yeni akrabaları / bakıcıları tanımasına izin verin.
 • Bebeğinizi bırakmak zorunda kalırsanız, ona geri döneceğinizden emin olmasını sağlayın ve nereye gittiğinizi söyleyin.
 • Bebeğinizin kendisiyle yaşıt diğer çocuklarla etkileşime girmesine izin vermek için oyun zamanları ​​düzenleyin.

Bu gibi faaliyet ve davranışlar bebeklerde beyin gelişimi için çok faydalıdır ve bebeklerin becerilerini de geliştirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.