Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerle konuşmanın önemi

0

Bebekler ve küçük çocuklar ile konuşmak

Çocuğunuzun dil ve iletişim becerilerini geliştirdiği için doğumdan itibaren bebeklerle konuşmak önemlidir. Bunlar yaşam için önemli becerilerdir. Çocuğunuzla konuşmak büyük bir şey olmak zorunda değil. Sadece günlük şeyler hakkında sohbet etmek harika bir başlangıçtır. Bebeklerle konuşmanın önemi hakkındaki yazımızı okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bebeğinizle veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuzla konuşmak onun diline ve iletişim gelişimine yardımcı olabilir. Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuzla ne kadar çok konuşursanız o kadar iyidir.

Çünkü küçük çocuklarıyla çok konuşan ebeveynler çok farklı sesler ve kelimeler kullanırlar. Çocuklar daha fazla kelime duyduklarında, dil anlayışlarını geliştirmeye yardımcı olur ve anlayabilecekleri ve kullanabilecekleri kelime sayısını ve çeşitliliğini artırır.

Ve bu sadece daha iyi dil becerileri ile ilgili değildir. Bebeklerle konuşmak beyninin gelişmesine yardımcı olur ve çocukların büyüdüklerinde okulda daha iyi olmalarına yardımcı olabilir.

Bebekler ve küçük çocuklar ile konuşmak

Ne tür bir konuşma?

Bebeklerle konuşmak büyük bir şey olmak zorunda değildir. Evinizdeki ve ailenizdeki günlük şeyler hakkında konuşarak başlayabilirsiniz – o sırada bebeğinizle ne yaparsanız yapın.

Örneğin, bebeğinizle dışarıdasınız ve o bir ağaca işaret ediyor. Şöyle diyebilirsiniz: ‘Büyük, kocaman, kocaman bir ağaç, değil mi? Acaba bu ağaçta ne tür hayvanlar yaşıyor? Belki bir sincap? ‘

Ne kadar konuşuyor?

Her şey ve her şey bebeğiniz için iyidir, bu yüzden gün boyunca mümkün olduğunca çok konuşmaya çalışın.

Bebekler de sessiz zamanlardan hoşlanırlar, bu nedenle bebeğiniz size cevap vermeyi bırakır ve yorgun, huzursuz veya huysuz görünmeye başlarsa, gün içinde konuşmak için başka bir zaman seçebilirsiniz. Bebeğinizin kişiliği de sizinle ne sıklıkta iletişim kurmak istediğini etkileyebilir. Bazı bebekler doğal olarak daha dışsaldır, bazıları ise daha sessizdir.

Ne zaman konuşmaya başlamalı?

Bebeğinizle olabildiğince erken konuşmaya başlamak harika. Aslında, bebeğiniz doğumdan itibaren, sadece sizi dinleyip konuşarak izleyerek kelimeler ve konuşma hakkında çok miktarda bilgi emer.

Bebeğinizle yapılan görüşmeler başlamak için tek taraflı olabilir. Ama küçük bebeğinizin henüz bir kelimesi olmasa da, yine de konuşmaya katılmaya çalışacak! Ağlama, göz teması ve dinleme yoluyla sizinle iletişim kurar. Daha sonra gülümseyecek, gülecek, daha fazla ses çıkaracak ve vücudunu sizinle iletişim kuracak şekilde hareket ettirecek.

Konuşurken çocuğunuza tüm dikkatinizi verirseniz, size bu cevap verme girişimlerini fark edeceksiniz.

Çocuğunuzla sıcak ve nazik bir şekilde iletişim kurarak, deneyimleri birlikte yaratır ve paylaşırsınız, bu da ilişkileri güçlendirir ve çocukların aynı zamanda dünya hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur.

Bebeklerle konuşmanın önemi ile ilgili ipuçları

Çocuğunuzla her zaman konuşmak için iyi bir fırsattır. Bu, çocuk bezlerini değiştirirken, birlikte öğle yemeği yerken, arabada veya trende seyahat ederken, çocuk arabasını iterken veya sadece evin etrafında otururken olabilir. Konuşmak için özel bir zaman yaratmanıza gerek yoktur.

İlk başta bir bebekle tam bir sohbet etmeye çalışırken aptal hissedebilirsin, ama devam edin! Aşağıdaki noktalardan bazılarını içeren konuşmalar ve etkinlikler çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmek için iyidir.

Ortamı ayarlayın

Dikkat dağıtıcı unsurları kapatın. Örneğin, telefonunuzu sessize alın, televizyonu ve bilgisayarı kapatın ve çocuğunuzla konuşmak için sadece ‘hazır olun’.
Çocuğunuzun iletişim kurmaya çalıştığında dinleyin. Henüz kelimeler kullanmasa bile, ona sorular sorun ve çabalarını geliştirin. Örneğin, çocuğunuz bir köpeğe işaret ediyorsa, ‘Bu kabarık tüylü beyaz bir köpek. Şimdi ne yapacağını düşünüyorsun? ”

Doğal duraklamalar kullanın. Bebeğiniz, dili geliştiğinde sonunda bu duraklamaları dolduracaktır. Bu aynı zamanda bir sohbete ‘ver ve al’ öğretir.

Ne zaman duracağınızı bilin. Çocuğunuz yorgun veya huzursuz görünmeye başlarsa veya huysuzlaşırsa, onu dinlemeye devam etmeye zorlamayın. Sohbete hazır olduğunu söyleyebileceğiniz başka bir zaman seçin.

İlginç olun

Çocuğunuzun neye dikkat ettiğini fark edin ve bunun hakkında konuşun. Örneğin, bloklarla oynuyorsa, bloklar hakkında konuşun.
Çocuğunuzla ilgilenmesi muhtemel şeyler hakkında konuşun – örneğin, bugün baba / büyükanne / büyükbaba ne yapıyor olabilir, birlikte okuduğunuz bir hikaye veya dışarıda olan bir şey.

Konuşmanızı ilginç ve ilgi çekici hale getirmek için çok sayıda ifade kullanın. Ne hakkında konuştuğunuz, onun hakkında nasıl konuştuğunuz kadar önemli değil.
Karmaşık kelimeler kullanıyorsanız, bunları açıklayın ve çok sayıda açıklayıcı kelime kullanarak üzerine inşa edin. Örneğin, ‘Çocuk doktorunu göreceğiz – bu bebekler ve çocuklar hakkında her şeyi bilen özel bir doktor’.

Okuyun, hikayeler anlatın, şarkı söyleyin ve tekerlemeler söyleyin

Mümkünse, her gün kitap okuyun ve doğumdan itibaren bebeğinize hikayeler anlatın . Birkaç hafta sonra, bebeğiniz bunun birlikte sessiz ve özel bir zaman geçirdiğiniz zaman olduğunu bilecektir.

Kitaplardaki resimler hakkında konuşun, öyküde neler olabileceğini yüksek sesle keşfedin, kelimeleri ve harfleri gösterin ve çocuğunuzun kitaba dokunup tutun ve sayfaları çevirmesine izin verin. Kitaptaki resimlerle gitmek için kendi hikayelerinizi oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzun kitapların ve okumanın eğlenceli olduğunu öğrenmesine yardımcı olun. Bunu, özel bir okuma noktasına sahip olarak, kucaklamaları okuma süresinin bir parçası haline getirerek ve çocuğunuzun bazı kitapları seçmesine izin vererek yapabilirsiniz – aynı kitapları tekrar tekrar okumak zorunda kalsanız bile!

Arabada, banyoda, yatmadan şarkı söyleyin ve tekerlemeler söyleyin. Bebeğiniz kelimelerin ritmini çok sevecek ve sesinizle yatışacak.
Çocuğunuz ayrıca başkalarıyla nasıl iletişim kurduğunuzu izleyerek konuşmayı öğrenecektir. Olumlu bir şekilde konuşursanız, çocuğunuz başkalarıyla olumlu konuşmayı öğrenecektir. Örneğin, yemek saatlerinde birlikte konuşurken, ‘Gününüzde iyi olan neydi?’ Gibi olumlu bir dil kullanabilirsiniz.

Ebeveynler bebeklerle konuşmanın önemi anlamalı ve doğumdan itibaren , hatta bebek annesinin karnındayken bunu yaparak bebeklerinin dil ve mental gelişimine katkıda bulunmalıdırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.