Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde ve Çocuklarda Doğuştan Katarakt

0

Katarakt nedir?

Kataraktın sadece yaşlıların gözünde meydana geldiği yaygın bir inanıştır . Ancak bebeklerde ve çocuklarda katarakt gelişerek doğabilir veya büyüdükçe onları geliştirebilirler. Doğuştan katarakt yetişkin kataraktlarla aynı semptomlara neden olur – göz merceğinde bulanık görme veya körlüğe neden olabilen bir bulanıklık gelişir.

Gözün irisinin arkasında bulunan lens normalde şeffaftır ve gelen ışığın görüntüyü retinaya net bir şekilde odaklamasına izin verir. Bir katarakt gelişirse, mercek bulanıklaşarak görüntülerin bulanıklaşmasına ve bozulmasına neden olur.

Bebeklerde ve Çocuklarda Katarakt Semptomları

Katarakt her zaman görünmez. Bununla birlikte, çocuğunuz daha büyükse, sizi olası bir katarakta uyarması gereken bazı görsel semptomlardan şikayet edebilir. Aşağıdaki belirtiler bir kataraktı işaret edebilir ve çocuğunuzun doktoruna bildirilmelidir:

  • Bulutlu görüş
  • Bulanık görüş
  • Azalan görüş
  • Çift görme
  • Çok parlak görünen ışıklar
  • Soluk görünen renkler

Bebeğiniz veya çocuğunuz çok küçükse semptomlardan şikayet edemezler. Çocuğunuzun göz bebeğinde beyaz veya gri bir nokta fark ederseniz, bu bir katarakt olabilir. Çocuğunuzun gözlerine bir el feneri tutmayı deneyin. Bir katarakt bazen göz merceğinin beyaz görünmesine neden olur. Kataraktın bazen sadece bir gözde ortaya çıkabileceğini unutmayın.

Çocuğunuzun hareketleriyle bir kataraktı fark edebilirsiniz. Örneğin, kataraktı olan bir çocuk, birinin yüzüne veya kendi görüşündeki diğer büyük nesnelere doğrudan bakmayabilir. Ayrıca, parlak güneş ışığına maruz kaldıklarında ciddi bir şekilde gözlerini kısabilir ve gözlerini korumaya çalışabilirler. Ayrıca çocuğunuzun gözlerinde bir yanlış hizalamayı veya gözlerin tekrarlayan hareketlerini fark edebilirsiniz. Bazı ebeveynler, fotoğraflara bakarken çocuklarının gözündeki katarakt konusunda uyarıldı. Resimlerde “kırmızı göz” görmek yerine, bir katarakt “beyaz göz” olarak görünebilir.

Çocuğunuzun katarakt olabileceğini düşünüyorsanız, bunu çocuk doktorunuza söylemeniz çok önemlidir. Erken tedavi, uzun vadeli görme sorunları olasılığını azaltabilir.

Nedenleri

Katarakt kalıtımsal olabilir. Bazı bebekler doğuştan kataraktla doğarlar.Bu kataraktlar belirli enfeksiyonlar, metabolik sorunlar, diyabet, travma, iltihaplanma veya ilaç reaksiyonları nedeniyle gelişebilir.

Hamile kadınlarda enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bazı antibiyotikler, yeni doğan bebeklerde katarakta neden olabilir. Bir anne kızamık veya kızamıkçık, su çiçeği, herpes simplex, herpes zoster , poliomyelitisgrip, Epstein-Barr virüsü, sifiliz veya toksoplazmoz sitomegalovirüs gibi enfeksiyonlar geçirirse hamilelik sırasında katarakt oluşabilir. Bazen doğuştan katarakt, Down sendromu gibi kromozomal problemlerden kaynaklanır.

Bazı çocuklarda yaşamın ilk birkaç yılında katarakt gelişir. Göze gelen güçlü bir darbe gibi göze gelen travma bazen katarakta neden olabilir. Bazen bebeklik döneminde katarakt gözden kaçar, ancak çocuk daha büyüdüğünde keşfedilir.

Kataraktın Sebepleri Nedir?

Çoğu pediyatrik katarakt, doğumdan kısa bir süre sonra, bir bebek hastaneden çıkmadan önce muayene edildiğinde tespit edilir. Bazıları çocuk doktorları tarafından bebek muayeneleri sırasında tespit edilir. Bazen doğuştan kataraktlar yıllarca fark edilmeyebilir, çünkü küçük çocuklar genellikle görme problemlerini fark etmezler. Bununla birlikte, çocukları parlak ışıklara aşırı duyarlı göründüğünde veya odaklanmakta zorlanıyor gibi göründüğünde, ebeveynler bir sorundan şüphelenebilirler.

Olası bir sorun konusunda uyarıldıktan sonra, bir göz doktoru çocuk üzerinde kapsamlı bir göz muayenesi yapacaktır. Muayene, her iki gözün yarık lamba muayenesini, göz içi basıncını kontrol etmeyi ve diğer muayenehane içi testleri ve prosedürleri içerecektir. Doktor, klinik test sonuçlarına bağlı olarak bir veya iki gözde kataraktı teşhis edebilecektir.

Kataraktı Teşhis Etmek İçin Testler

Pediatrik katarakt tedavisi, kataraktın tipine ve ciddiyetine göre değişir. Kataraktı olan çocukların çoğunda, onu çıkarmak için ameliyat gerektirecektir. Çoğu durumda, katarakt bir bebeğin hayatının ilk haftalarında bile olabildiğince erken çıkarılmalıdır. Katarakt ameliyatı geçiren çocuklar genellikle çok az ağrı veya rahatsızlık hissederler.

Bebek veya küçük bir çocukta kataraktı almak için cerrahi prosedür, genel anestezi altında yapılır. Gözleri bir yetişkinin gözlerinden çok daha küçük olduğundan, ameliyat, özel cerrahi aletler ve özel teknikler kullanmayı içerir. Cerrah önce lensi özel bir aletle küçük parçalara ayıracaktır. Parçalar daha sonra küçük bir kesi ile çıkarılacaktır.

Hassas bir prosedür olmasına rağmen, katarakt tedavisi deneyimli bir pediatrik göz cerrahı tarafından yapıldığında genellikle güvenlidir. Nadir de olsa kataraktın çıkarılmasının yaygın riskleri arasında glokom , retina dekolmanı , enfeksiyon ve daha fazla ameliyata ihtiyaç vardır. Ameliyattan sonra gözleri ve görmeyi iyileştirmek için adımlar atılmalıdır. Net görüş için gereken göz-beyin bağlantılarını onarmak ve eski haline getirmek için tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. Bir anlamda, gözlerin nasıl düzgün odaklanacağını yeniden öğretmesi gerekecek. Göz doktorları, çocuklarda odaklanma gücünü geri kazanmak için aşağıdaki teknikleri kullanır:

Kontakt Lensler: Kontakt lensler , 2 yaş altı çocuklarda, yaşamın ilk yıllarında göz ve odaklanma gücü hızla değiştiği için ameliyat sonrası kullanılır. Kontakt lensler gerekirse daha büyük çocuklarda da kullanılabilir. Çoğu çocuk, kontakt lens takmaya oldukça çabuk uyum sağlar.

Göz İçi Lensler: Göz içi lensler, küçük çocuklarda doğal lenslerin yerine yerleştirilebilen yapay lenslerdir. Çocuklar gözün içindeki merceği hissedemezler.

Gözlükler: Katarakt her iki gözü de etkilediğinde çocuklara gözlük takılabilir. Kontakt lenslere veya göz içi lenslere ek olarak gözlük de kullanılabilir, çünkü odaklanma restorasyonunun çocuğun gelecekteki görüşü için dikkatlice yönetilmesi gerekir.

Ameliyattan sonra ambliyopi (göz tembelliği) gelişirse göz kapaması gerekebilir. Yama, kataraktın çıkarıldığı gözde görmeyi uyarmak için iyi gözü kapatmayı içerir.

Bebekler de ve çocuklarda katarakt, erken çocukluk döneminde tedavi edilmesi, bir çocuğun gelecek vizyonu için son derece önemlidir. Görme gelişimi için kritik dönem, bir bebeğin beyninin net görüntülere yanıt olarak görme geliştirmesi nedeniyle, yaşamın ilk birkaç ayıdır. Katarakt nedeniyle görme bulanık veya bozuksa beyin anormal görsel bağlantılar kuracaktır. Küçük bir çocukta zamanında tedavi iyi sonuçlar verecektir, ancak net görme yıllarca görsel rehabilitasyon gerektirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.