Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Dil Gelişimi

0

Çocuklarda dil gelişimi: Bilmeniz gerekenler

Çocuklarda dil gelişimi şaşırtıcı ve ebeveynlerin heyecanla beklediği bir gelişmedir. Çocuğunuzun dil öğrenmesine yardımcı olmanın sırrı çok basittir: birlikte konuşun ve çok dinleyin.

İlk yıl çocuklarda dil gelişimi için gerçekten önemli olsa da, büyük öğrenme çocuğun ilk yıllarında devam eder. Ve dil öğrenmek yaşam boyu süren bir süreçtir.

Bebekler ilk 12 ayda konuşma ve dil gelişimini destekleyen birçok temeli geliştirir. İlk üç yıl boyunca çocuklar söyleyebileceğinden çok daha fazlasını anlarlar.

Dil gelişimi çocuğunuzun iletişim kurma, duygularını ifade etme ve anlama yeteneğini destekler. Aynı zamanda düşünme ve problem çözme ile ilişkileri geliştirme ve sürdürmeyi de destekler. Dili anlamayı, kullanmayı ve keyfini çıkarmayı öğrenmek, okuryazarlığın kritik ilk adımı ve okumayı ve yazmayı öğrenmenin temelidir.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuğunuzun dil gelişimini nasıl teşvik edersiniz

Çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimini teşvik etmenin en iyi yolu, sık sık ve doğal bir şekilde konuşmaktır.

Bebeğinizle konuşmak
Bebeğinizle konuşun ve ona ilk yılından itibaren konuşmacı olarak davranın. Sana ses çıkarırken ve gevezelik yaparken, sadece sana dikkat etse bile seninle konuştuğunu varsayın. Konuşmayı bitirdiğinizde, ona bir dönüş verin ve cevap vermesini bekleyin – yapacak!

Bebeğiniz gevezelik etmeye başladığında, benzer seslerle gevezelik edin. Muhtemelen sana gevezelik ettiğini göreceksin. Bu konuşmayı sürdürür ve çok eğlencelidir!

Bebeğinize cevap verme

Bebeğiniz büyüdükçe ve jestleri ve kelimeleri kullanmaya başladığında, iletişim kurma girişimlerine yanıt verin. Örneğin, çocuğunuz başını sallarsa, bu davranışa ‘Hayır’ diyormuş gibi davranın. Eğer bir oyuncağa işaret ediyorsa, çocuğunuz “ Ben alabilir miyim? ” veya ‘Bunu beğendim’.

Çocuğunuzu yanıtladığınızda, onu iletişim kurmaya teşvik eder. Sözleri gelişmeden önce ne kadar söylemesi gerektiğine şaşıracaksınız.

Günlük konuşma

Ne olduğu hakkında konuşun. Anlamadığı halde bebeğinizle konuşun – yakında anlayacak. Onun için anlamlı olan şeyler hakkında konuşun, ama aynı zamanda birçok farklı kelime kullanmayı unutmayın.

Bebeğiniz yeni yürümeye başlayan bir çocukken, onunla konuşmaya devam edin – ona yaptığınız şeyleri anlatın ve yaptığı şeyler hakkında konuşun.

Çocuğunuz hikayeler anlatmaya başladığı andan itibaren, onu geçmişte ve gelecekte şeyler hakkında konuşmaya teşvik edin. Günün sonunda, ertesi gün için planlar hakkında konuşun – örneğin, haftalık alışveriş listesini birlikte yapmak veya büyükanne ziyaretine ne yapılacağına karar vermek. Benzer şekilde, paylaşılan bir geziden eve geldiğinizde, bunun hakkında konuşun.

Yeni kelimeler tanıtmak

Çocukların birçok farklı bağlamda sürekli olarak birçok farklı kelimeye maruz kalması önemlidir. Bu onların dünyalarındaki kelimelerin anlam ve işlevlerini öğrenmelerine ve  çocuklarda dil gelişimi aşamalarına yardımcı olur.

Bebeğinizle okuma

Bebeğinizle kitap okuyun ve paylaşın ve büyüdükçe daha karmaşık kitapları kullanmaya devam edin. Resimler hakkında konuşun. Çeşitli kitaplar kullanın ve kitapta bulunanları çocuğunuzun yaşamında olanlarla ilişkilendirin. İlginç resimlere sahip kitaplar konuşmak için büyük bir odak noktasıdır.

Çocuğunuzla yüksek sesle okuyun ve söylediğiniz gibi kelimeleri gösterin. Bu, çocuğunuza yazılı ve sözlü kelimeler arasındaki bağlantıyı ve kelimelerin dilin farklı parçaları olduğunu gösterir. Bunlar okuryazarlık geliştirmek için önemli kavramlardır .

Çocuğunuzun liderliğini takip etme

Çocuğunuz konuşma, jest veya davranış yoluyla bir sohbete başlarsa, çocuğunuzun başladığı konuya bağlı kaldığınızdan emin olun.

Ayrıca çocuğunuzun söylediklerini tekrarlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Örneğin, ‘Elma’ diyorsa, ‘Bir elma istiyorsun’ diyebilirsiniz. Kırmızı elma istiyorsun. Ben de kırmızı elma istiyorum. Birlikte kırmızı bir elma alalım ‘.

Dil gelişimi: İlk 6 yıl

Çocuğunuzun üç ay ile altı yıl arasında dil gelişiminde başarabileceği önemli şeylerden sadece birkaçı.

3-12 ay

Bu dönemde, bebeğiniz büyük olasılıkla anlamsız sesler çıkaracak ve gülecek, seslerle oynayacak ve jestlerle iletişim kurmaya başlayacaktır. Gevezelik, ilk yıl boyunca önemli bir gelişim aşamasıdır ve birçok çocuk için yaklaşık 12 ay boyunca kelimeler oluşmaya başlar.

Gevezelikten sonra, çocuğunuzun genellikle konuşma benzeri bir tonda anlaşılmaz ses dizileri üreteceği ‘jargon aşaması’ gelir. Bu onun gevezelik sesini anlamlı kılar.

İlk kelimeler de yaklaşık 12 ay içinde başlar. Çocuğunuzun ilk kelimeleri ortaya çıkmaya devam ettikçe, gevezelik, jargon ve yeni kelimeler birlikte görünebilir.

12-18 ay

Bu süre zarfında, ilk kelimeler genellikle ortaya çıkar (bu tek kelimelik ifadeler anlam bakımından zengindir). Sonraki aylarda, bebekler kelime dağarcığına yeni kelimeler eklemeye devam ederler. Bebekler söylediklerinden daha fazlasını anlayabilir ve basit talimatları takip edebileceklerdir. Aslında bebeğiniz ‘Hayır’ dediğinde sizi anlayabilir – her zaman itaat etmeyecek olsa da!

18 ay – 2 yıl

İkinci yılında, bebeğinizin kelime haznesi büyüdü ve iki kelimeyi kısa ‘cümlelere’ koymaya başlayacak. Ona söylenenlerin çoğunu anlayacak ve size söylediklerini anlayabileceksiniz (çoğu zaman!).

Dil gelişimi büyük ölçüde değişmektedir, ancak bebeğinizin yaklaşık 18 ay boyunca bir kelimesi yoksa, doktorunuz, çocuk doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınızla konuşun. 2-3 yıl çocuğunuz daha uzun, daha karmaşık cümleler kullanarak konuşabilecek ve konuşurken çok çeşitli konuşma seslerini daha doğru kullanabilecektir. Aynı anda oynayabilir ve konuşabilir. Yabancılar muhtemelen üç yaşındayken söylediklerinin çoğunu anlayabilecek.

3-5 yıl

Şimdi çocuğunuz bir okul öncesi, daha uzun, daha soyut ve karmaşık konuşmalar bekleyebilirsiniz. Muhtemelen çok çeşitli konular hakkında konuşmak isteyecek ve kelime dağarcığı büyümeye devam edecek. Daha karmaşık cümlelerle deney yaparken temel dilbilgisi kurallarını anladığını gösterebilir. Ve bazı eğlenceli hikayeler de bekleyebilirsiniz.

5-6 yıl İlkokul yıllarında, çocuğunuz daha fazla kelime öğrenecek ve dil içindeki seslerin birlikte nasıl çalıştığını anlamaya başlayacaktır. Ayrıca, kelimeleri çeşitli şekillerde bir araya getirmeyi ve farklı türde cümleler oluşturmayı öğrendiğinden, daha iyi bir hikaye anlatıcısı olacak.

Çocuklar farklı oranlarda büyür ve gelişir ve hiçbir çocuk belirli bir yaşın tanımına tam olarak uymaz. Gelişimin her alanında işler oldukça tahmin edilebilir bir sırada gerçekleşir, ancak ‘normal’ olanlarda da büyük bir değişiklik vardır. Bu çocuklarda dil gelişimi için de geçerlidir .Herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza veya çocuk doktorunuza danışın veya bir konuşma terapisti ile görüşün.

Konuşma ve dil: Fark nedir?

Konuşma, sözcükleri oluşturan sesleri üretmek anlamına gelir. Beyin tarafından kontrol edilen fiziksel bir aktivitedir. Konuşma, dil, dudaklar, çene, damak, akciğerler ve ses kutusundan koordineli, hassas hareket gerektirir.

Bu hassas hareketleri yapmak çok pratik gerektirir ve ilk 12 ayda çocukların yaptığı şey budur. Çocuklar, geliştikçe konuşma seslerini doğru bir şekilde yapmayı öğrenir, bazı sesler diğerlerinden daha fazla zaman alır.

Dil, çocuğunuzun anladığı ve kullandığı kelimeler ve bunları nasıl kullandığıdır. Dil, sözlü ve yazılı dili içerir. Dili oluşturan bölümler kelime bilgisi, dil bilgisi ve söylem içerir:

  • Kelime dağarcığı, bir kişinin sahip olduğu kelimelerin deposudur – uzun süreli hafızada tutulan bir sözlük gibi.
  • Dilbilgisi veya sözdizimi, kelimelerin cümlelerde kullanılma sırası ile ilgili bir dizi kuraldır. Bu kurallar dil deneyimiyle öğrenilir.
  • Söylem, cümleleri konuşmalar halinde yapılandırmak, hikayeler, şiirler ve şakalar anlatmak ve yemek tarifleri veya mektuplar yazmak için kullandığımız bir dil becerisidir.

Çok küçük çocukların kelime dağarcığı, dilbilgisi ve sözdizimi konusunda uzmanlaşmaya başladığını düşünmek şaşırtıcı – bu kadar karmaşık bir kavram olmasına rağmen.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.