Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer?

0

Pamukçuk Nedir?

Pamukçuk, bağışıklık sistemi zayıflamış yetişkinlerin yanı sıra birçok yenidoğanı ve küçük çocuğu etkileyen yaygın bir oral maya enfeksiyonudur. Vajinal maya enfeksiyonlarına ve maya bezi döküntülerine de neden olabilen bir maya olan Candida albicans neden olur ve ağızda beyaz lekeler veya kaplama, kızarıklık ve yanma gibi semptomlara yol açtığı bilinmektedir. Pamukçuk kendiliğinden düzelebilir ve reçetesiz satılan bazı seçenekler buna yardımcı olabilirken, antifungal reçeteli ilaçlarla tedavi edilmesi gerekebilir.

Pamukçuk Belirtileri

Pamukçuğun en yaygın semptomu, ağzınızın içinde beyaz lekeler veya beyaz bir kaplama olmasıdır. Bu, yoğurt veya süzme peynir gibi görünebilir. Ağız içinde özellikle köşelerde kızarıklık ve ağrı da olabilir. Ağzınızda veya boğazınızda yanma hissi olabilir. Daha şiddetli vakalarda, tat alma duyunuzda bir azalma olabilir ve yemek yemek veya yutmak acı verici olabilir.

Bebeklerde yanakların iç kısımlarında, dilde, ağzın çatısında ve yayıldıkça dudaklarda ve diş etlerinde beyaz lekeler görebilirsiniz. Silmeye çalışırsanız bu yamalar akabilir.

Nedenleri

Pamukçukta tipik olarak görülen organizmalar, Candida albicans ve diğer Candida türleridir , bu nedenle duruma oral kandidiyaz denir. Ağzınızda tipik olarak maya ve bakteri varken, bağışıklık sisteminiz aşırı büyümeyi önler. Tükürük, mayayı kontrol altında tutan antikorları ve diğer maddeleri taşır.

Bağışıklık sisteminiz veya tükürük üretiminiz sağlık koşulları, ilaçlar veya tedaviler nedeniyle bozulmuşsa, maya aşırı büyüyebilir ve ağızda pamukçuk gelişebilir.

Riski artırabilecek ilaçlar ve tedaviler arasında oral kortikosteroidler, inhale steroidler (astım ve diğer solunum rahatsızlıkları için kullanılır), kemoterapi, baş ve boyuna radyoterapi, organ nakli için immünosupresif tedavi, antibiyotikler ve kuru ile sonuçlanan herhangi bir ilaç bulunur.

Riski artıran durumlar ve endişeler arasında HIV / AIDS, şeker hastalığı, kronik hastalık, lösemi, lenfoma, kanser, kötü ağız sağlığı ve uygun olmayan takma dişler bulunur. Sigara içiyorsanız da risk altında olabilirsiniz. Yenidoğanlar, immatür sistemlerinden dolayı oral pamukçuk geliştirebilirler.

Pamukçuk Belirtileri

Pamukçuk Teşhis

Pamukçuk genellikle semptomların görünümü ve şekli ile teşhis edilir. Tipik olarak kültür veya test gerekmez, ancak bazen doktor ağızda küçük bir yarayı sıyırır ve büyük miktarlarda maya olup olmadığını görmek için mikroskop altında bakar .

Genel sağlığınızı kontrol etmek ve diyabet gibi pamukçuk riskinizi artıran durumları taramak için kan testleri yapılabilir. Bebeğiniz huzursuz ve yemek yemeyi reddediyorsa, çocuk doktorunuz çocuğunuzun bu semptomlara neden olan bir rahatsızlığı (pamukçuka ek olarak) olup olmadığını araştırmak için daha fazlasını yapabilir.

Tedavi

Pamukçuk enfeksiyonlarını tedavi etmek için seçenekler vardır. Ağzınızı temiz tutarsanız, hafif vakalar genellikle düzelir. Soğuk yiyecek ve içecekler yemek ve ılık tuzlu suyla durulamak rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

İlk tedavi yöntemi, gerektiğinde, reçeteli oral antifungal pastiller, süspansiyonlar veya gargaralarla yapılır. Mycelex (clotrimazole) veya Mycostatin (nystatin) günde birkaç kez alınır. Bunlar etkili değilse, sonraki çare Diflucan’dır (flukonazol).  Yalnızca günde bir kez verilmesi gerekir.

Pamukçuk flukonazole yanıt vermezse, doktor diğer antifungal ilaçlara dönebilir. Bu ilaçlar arasında itrakonazol, posakonazol, vorikonazol ve amfoterisin B yer alır – bunların tümü ciddi vakalar için intravenöz olarak uygulanan yeni bir antifungal ilaç sınıfının (ekinokandinler) parçasıdır.

Pamukçuklu bir bebeği olan emziren annelerin göğüslerinde ve meme uçlarında maya enfeksiyonu olabilir ve bu da emzirirken ağrıya neden olabilir.

Annenin bebeği için tedavi olmasının yanı sıra, doktoru tarafından mantar önleyici bir kremle tedavi edilmesi gerekiyor. Bir bebekde pamukçuk varsa bebek bezi pişiğine daha yatkın olacaktır, bu nedenle bezini değiştirirken koruyucu krem ​​kullandığınızdan ve bebeğin altını kuru tuttuğunuzdan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.