Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde Ağlama Nedenleri

0

Bebekler neden ağlar?

Tüm bebekler ve çocuklar ağlar ve bazıları çok ağlar. Ancak bunu bilmek her zaman ağlamakla baş etmeyi kolaylaştırmaz.

İyi haber şu ki, çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe daha az ağlıyorlar.

Bebekler ağlama yeteneği ile doğarlar.

Yeni doğanlar için ağlamak ana iletişim yoludur. O da işe yarıyor. Ağlayan bir bebek duyarsanız, genellikle onu yatıştırmak için elinizden geleni yapmak istersiniz.

Bebeğiniz ağladığında, neye ihtiyacı olduğunu bulmak gerçekten zor olabilir. Ağlıyor çünkü aç, soğuk veya sıcak, korkmuş, aşırı yorgun, acı çekmiş veya rahatsız olmuş olabilir .

Yaklaşık her 10 bebekten biri günde üç saatten fazla ağlar. 12 aylıktan küçük bebekler çoğu öğleden sonra ve akşam erken saatlerde ağlama eğilimindedir. Bu, özellikle akşam yemeği yapmaya, ödevleri denetlemeye veya daha büyük çocuklara banyo yaptırmaya çalışıyorsanız çok stresli olabilir.

Bebeğinizde kusma gibi ağlamaktan başka belirtiler varsa, aile hekiminizi veya çocuk doktorunuzu arayın.

Bebeğinizin ağlamasını yönetme

İlk adım bebeğinizin aç, yorgun veya rahatsız olup olmadığını kontrol etmektir . Zamanla, bebeğinizin ağlamasını ve farklı ağlamanın ne anlama geldiğini öğreneceksiniz.

Bebeğinizin acı çektiğini düşünüyorsanız veya bir semptomdan emin değilseniz, doktorunuzdan bir randevu alın veya çocuk doktorunuzu arayın.

Bebeklerde ağlama nasıl yönetilir

İşte bazı yararlı stratejiler:

 • Bebeğinizi susturmayı başaramazsanız, onu çocuk arabası veya bebek askısına koyun ve yürüyüşe çıkın. Araba ile de gezdirebilirsiniz. Bebeğiniz ağlamayı bırakmasa bile, hareket halindeyken baş etmek bazen daha kolaydır.
 • Bebeğinizin en çok ağladığı günlerde yardım isteyin. Size yardımcı olabilecek bir arkadaş ya da akraba olabilir.
 • Eğer bunalmış hissediyorsanız, bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve beş dakikalık bir mola verin. Biraz ağlamak bebeğinize zarar vermez. Bu yoğun ağlama aşaması muhtemelen düşündüğünüzden daha erken geçecektir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda ağlıyor

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ağlıyor çünkü aç, yorgun, rahatsızlar veya sevgiye ihtiyaçları var – tıpkı bebekler gibi.

Ancak küçük çocuklar da ağlamaları üzerinde daha fazla kontrol geliştirmeye başlıyor. Örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuk, bırakıldığında ağlarsa, annesinin veya babasının onu tekrar alacağını öğrenebilir. Bu, bir dahaki sefere bırakıldığında daha yüksek ve daha uzun ağlamaya yol açabilir!

Bebeklerde ağlama nasıl yönetilir

Çocuğunuzun hasta ya da incinmediğinden emin olarak başlayın. Emin değilseniz, doktorunuzdan bir randevu alın veya çocuk doktorunuzu arayın.

Çocuğunuz fiziksel olarak uygunsa, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

 • Çocuğunuzun neden ağladığını anlamaya çalışın. Yorgunsa, biraz sessiz zaman ya da dinlenmek yardımcı olabilir. Çocuğunuz kızıyorsa, sakinleşmek için güvenli bir yere koyun. Eğer hayal kırıklığına uğramışsa, birlikte bir çözüm bulmaya çalışın.
 • Çocuğunuzu yürüyüşe çıkarmaya, köpük banyosu yapmaya, birlikte müzik dinleyip dans etmeye çalışın. Manzara değişikliği huysuz bir yeni yürümeye başlayan çocuğa yardımcı olabilir.
 • Sahip olmasını istemediğiniz bir şeyi almak için ağlayan bir çocuğa teslim etmekten kaçının. Bu, bir dahaki sefere daha fazla ağlamaya yol açar ve daha sonra değiştirilmesi zor olabilecek bir davranış şekli başlatabilir.
 • Ağlama yatmadan önce gerçekleşirse, çocuğunuzu yatma düzenine alıştırmak için yardıma ihtiyacınız olabilir.
 • Çocuğunuz sizinleyken diğer insanlardan çok daha fazla ağlarsa, ağlamasının dikkatinizi çektiğini fark etmiş olabilir. Ağlamadığı zamanlarda çocuğunuza olumlu ilgi göstermeye odaklanın . Bu birlikteyken gözyaşlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda ağlama
Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda ağlama

Çocuklar büyüdükçe daha az ağlama eğilimindedir. Konuşabildiklerinden, neden üzüldüklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını size söylemeleri çok daha kolaydır.

Okul öncesi çocuklar da ağlamak için doğru ve yanlış zamanları anlamaya başlarlar. Çocuğunuza duygularıyla başa çıkmanın farklı yollarını öğreterek yardımcı olabilirsiniz. Onu neyin rahatsız ettiği hakkında konuşmak, başlamak için iyi bir zaman olabilir.

Bazen ağlamak sorun olmaz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için ağlamak, önemli bir kayıp, ağrı veya üzüntü ile başa çıkmanın sağlıklı bir yolu olabilir. Çocuğunuz bu duyguları size ifade ettiğinde, dinlemeye, rahatlamaya ve duygularının iyi olduğundan emin olmaya çalışın.

Okul öncesi veya okul çağındaki çocuğunuzun ağlamasını yönetme

Çocuğunuzun hasta veya incinmediğinden emin olun. Çocuğunuz fiziksel olarak uygunsa, aşağıdaki fikirleri deneyin:

 • Çocuğunuza sakinleşmesi için bir şans verin, sonra ona neyin bu kadar sinirlendiğini sorun. Duygularını ona tekrarlayarak anladığınızı gösterin. Örneğin, ‘Üzülüyorsun çünkü Mete seninle oynamayacaktı’.
 • Çocuğunuza durumla başa çıkmak için başka yollar sunun. Örneğin, ‘Bunun yerine futbol oyununa katılmaya ne dersin?’.
 • Çocuğunuzun bazen ağlamanın uygun olduğunu anladığından emin olun – örneğin, üzgün bir şey olduğunda veya yaralandığında. Örneğin, ‘Ah, kafama vurursam ben de ağlıyorum’.
 • Çocuğunuz ağlamak ve üzgün davranmak için çok zaman harcıyorsa, doktorunuzdan tavsiye isteyin.
Çocukların ağlamasıyla baş etmek

Ağlamak, ebeveynlerin profesyonel yardım aramasının en yaygın nedenlerinden biridir.

 • Bebeğiniz çok ağlıyorsa, kendinizi çok enerjisi düşük hatta depresyonda hissediyor olabilirsiniz. Eğer böyle hissediyorsanız ya da çocuğunuza zarar vermekle ilgili düşünceleriniz varsa, hemen yardım istemeniz önemlidir.
 • Ağlayan bir çocuğu asla sallamayın, vurmayın ya da incitmeyin
 • Gerekirse, çocuğunuzu güvenli bir yere koyun ve beş dakikalık bir mola verin. Çocuğunuzun birkaç dakika ağlamasına izin vermek ona zarar vermez ve işleri kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.
 • Bazen başka bir kişinin bir süre kontrol etmesi yardımcı olur. Yapabiliyorsanız, eşinizden eve gelmesini isteyin ya da bir arkadaş ya da akrabanızın gelip yardım etmesini isteyin.
 • Ebeveynlik, özellikle çok ağlayan bir çocuğunuz varsa, gerçekten zor bir iş olabilir. Zaman ayırmak ve yardım istemek, kendiniz ve çocuğunuz için yapabileceğiniz olumlu şeylerdir.

Çocuğunuzun önünde ağlamak

Çocuğunuz sizi izleyerek üzüntü, öfke ve mutluluk gibi duyguların ne zaman ve nasıl ifade edileceğini öğrenir. Duygularınızı görmek çocuğunuza anne ve babanın da duyguları olan insanlar olduğunu öğretir.

Ancak çok fazla ağlıyorsanız veya nedenini bilmeden ağlıyorsanız, depresyon veya doğum sonrası depresyon için yardım almak için aile doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.