Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeğinizde Demir Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

0

Bebeklerde demir eksikliği nedenleri

Demir vücut sağlığımız için önemli elementlerden biridir. Hemoglobin, oksijenin kanda taşınmasını sağlayan ve kırmızı kan hücrelerine rengini veren bir proteindir. Demir de hemoglobinin temel yapısında bulunan bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak vücudun tüm dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.Demir eksikliği yetişkinlerde ve çocuklarda her yaşta ve her iki cinste de görülebilir.

Demir eksikliği en sık 1-2 yaş arasındaki bebekleri ve hamilelik dönemindeki anneleri etkiler. Annede çok ağır düzeyde demir eksikliği yoksa bebekler kendi demir depolarıyla doğarlar. Bu yüzden normal zamanında doğan ve anne sütüyle beslenen bebeklerde kansızlık görülmez. Erken doğan bebeklerse yeterli demir deposuyla doğmadıklarından dolayı 2. aydan itibaren demir takviyesi almaları gerekmektedir.

Bebeklik dönemde inek sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliğine bağlı kansızlık daha fazla görülür. Anne sütü doğumdan sonraki ilk aylarda bebeğin tüm vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. 6. aydan sonra bebeklerin ek gıdalara başlaması gerekir. Demirden açısından zengin besinleri tüketmeyen bebeklerde kansızlık görülür.

Bebeklerde demir eksikliğinin belirtileri

1. Bebeklerde iştahsızlık demir eksikliğinin en sık rastlanan belirtilerinden biridir.
2. Çok ağlayan ve ağlarken katılıp kalan, sinirli ve uykusuzluk çeken bebeklerde anemi görülebilir.
3. Bebeklerde yutma güçlüğü varsa demir eksikliğinden kaynaklanabilir.
4. Anemi olan bebekler daha sık hastalanır, saçları cansızdır ve çabuk dökülür, tırnakları zayıftır ve çabuk kırılır.
5. Kağıt, peçete, toprak gibi maddelerin yenmesi vücutta demir eksikliğinin olduğunun diğer belirtilerindendir.
6. Demir eksikliği olan bebeklerin benizleri soluktur.
7. Demir eksikliğine bağlı kansızlık büyüme ve gelişme geriliği, ağızda ve ciltte yaraların çıkması, çabuk yorulma, kasların güçsüzleşmesi gibi belirtilerde verebilir.

Demir eksikliği anemisi nasıl önlenebilir?

Demir eksikliğinin önlenebilmesi için doktor kontrolünde normal doğum zamanında doğmuş ve anne sütü ile beslenen çocuklara dördüncü ayın sonunda, bebek erken doğmuş ise birinci ayını doldurduğunda düşük dozda koruyucu demir ilacına başlanması gerekmektedir. Bebeğinizi aile hekiminize götürüp kan testi yaptırarak demir düzeyini kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz gerek görürse demir takviyesine başlayacaktır. Ayrıca bebeğiniz ek gıdalara başladığı zaman demir açısından zengin gıdaların verilmesi önemlidir.

Bebeğe demir içeriği fazla olan kırmızı et ve yumurta gibi ek besinlerin verilmesi demir eksikliği anemisinin gelişmesi engelleyebilir. Bebeğe ilk yıl inek sütü yerine içeriğinde demir bulunan devam sütlerinin verilmesi de demir eksikliği anemisi riskini azaltabilir. İnek sütündeki demir miktarının az olması ve çocukların ek gıdalar tüketmek yerine sürekli süt içmek istemeleri demir eksikliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebepten çocuklara günde 500 ml’den fazla inek sütü verilmemelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.