Take a fresh look at your lifestyle.

Anne sütü hakkında şaşırtıcı gerçekler

0

1. Anne sütünüz CANLI

Tıpkı insan kanı gibi anne sütü de bakteri ve virüslere karşı koruma sağlayan çeşitli mikrop öldürücü maddeler, sağlıklı bakteriler, antikorlar, beyaz kan hücreleri, antimikrobiyaller, hücre duvarı koruyucuları ve proteinler içeren canlı bir sıvıdır. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez.

Anne sütündeki canlı bakteriler bebeğinizin bağırsak sağlığını etkiler. Sadece anne sütüyle besleme (anne sütü dışında hiçbir şey) bebeğinizin bağırsağını, diyabet, obezite ve metabolik sendrom gibi durumlara karşı direnç geliştirmeye yardımcı olarak yaşam boyu faydaları olabilecek sağlıklı bakterilerle kolonize edecektir.

Bebeğiniz hastalanırsa, mikropların bebekten göğsünüze aktarılması, belirli antikorların üretimini tetikleyecektir. Bu antikorlar, bebeğinizin bağışıklığını artırmak ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olmak için sütünüze birikecektir. Anne sütünüzdeki maddeler ayrıca bebeğinizin olgunlaşmamış bağışıklık sisteminin gelişimini de artıracaktır.

Ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için çok fazla anne sütüne ihtiyacınız yok , her çay kaşığı anne sütünün içinde 3.000.000 mikrop öldürücü hücre var; yani bir bebek günde bir çay kaşığı bile içerse bile çok değerlidir!

2. Bebeğinizi öpmek anne sütünüzü değiştirir

Bebeğinizin her yerine öpücükler kondurmanıza yönelik bu karşı konulmaz dürtü, bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Bebeğinizi öptüğünüzde, cildindeki patojenleri örnekliyorsunuz ve bunlar daha sonra herhangi bir mikroba karşı antikor üreteceğiniz lenfatik sisteminize aktarılıyor. Bu antikorlar daha sonra anne sütünüzden bebeğinize geçecek ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

3. Emzirme sırasında anne sütü değişir

Anne sütünüzün yağ içeriği emzirme boyunca değişir ve bebeğinizin ihtiyacı olduğu kadar uzun süre beslenmesine izin verdiğiniz sürece bebeğiniz bunu emerek düzenleyebilir. Bebeğiniz susadığında ve emmeye başladığında, susuzluğunu gidermek için öncelikle daha ‘sulu’ ön sütü alacaktır. Besleme devam ederken, sizin hayal kırıklığı refleksinizi harekete geçirecektir. Sütünüz ‘akarken’, bu refleks daha yüksek yağlı sütü veya ‘arka sütü’ bebeğinizin enerji ihtiyacını karşılamak için üretilecektir. Bu, bebeğinizin her beslenmede ihtiyaç duyduğu sütü, kullandığı emiş türü ve ne kadar süre emdiğiyle kontrol edebileceği anlamına gelir.

4. Bebeğiniz büyüdükçe anne sütü değişir

Anne sütünün bileşimi sadece tek bir beslenme sırasında değişmekle kalmaz, aynı zamanda makro besinler ve bağışıklık faktörü konsantrasyonları da dahil olmak üzere besinler bebeğinizin yaşına ve gelişimine göre değişir ve doğumdan sütten kesmeye kadar mükemmel besini sağlar.

Örneğin araştırmalar, prematüre bebeği olan annelerin sütünün, yeni doğmuş anne adaylarının sütünden daha fazla kalori, daha fazla yağ konsantrasyonu, daha fazla protein, sodyum ve salgılayıcı IgA (sIgA) içerdiğini göstermektedir. Bu da anne sütünün faydaları arasındadır.

Ne kadar uzun süre emzirirseniz sütünüz ‘besleyiciliğini kaybetmez’. Bazı bağışıklık faktörleri, bebeğinizin diğer çocuklarla oynayabilecek kadar hareketli hale geldiği ve çok çeşitli mikroplara maruz kaldığı zaman, yaşamın ikinci yılında aslında daha yoğun hale gelir!

Emzirme sırasında anne sütünün faydaları

5. Anne sütü gece farklıdır

Gündüz ve gece sütünüzün farklı bileşenleri vardır. İspanya’daki araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar, gece sütünün, uykuyu tetikleyen bir nörotransmiter ve melatonin olan GABA’yı uyaran daha yüksek seviyelerde neükleotidler (proteinler) içerdiğini bulmuştur. Akşam anne sütü, serotonin sentezini destekleyen amino asitlerin yanı sıra serotoninin öncüsü olan uykuya neden olan bir amino asit olan triptofan açısından da zengindir. Serotonin, beynin daha iyi çalışmasını sağlayan, kişinin iyi bir ruh halinde kalmasını sağlayan ve uyku döngülerine yardımcı olan beyin fonksiyonu ve gelişimi için hayati bir hormondur.

6. Anne sütünün tadı diyetinize göre değişir

Sadece anne sütü ile beslenmenin, bebeğinizi aile yemeklerini yemeye başladığında daha az mızmız bir yiyici yapabileceği düşünülmektedir çünkü yediğiniz yiyeceklerin lezzetleri anne sütünüzün tadını etkileyerek bebeğinizi bu tatlarla tanıştıracaktır. Ayrıca bebeklerin vanilya, sarımsak ve tarçın aromalı anne sütünün tadını sevdikleri (anneler bu aromalı yiyecekleri yerken), bu nedenle göğüslerinizi daha etkili bir şekilde boşaltarak süt üretimini artırabileceği gösterilmiştir.

7. Anne sütü kız ve erkek çocuklar için farklıdır

Anne sütü üzerinde yapılan testler, yağ, protein, vitamin, şeker, mineral ve hormon düzeylerinin büyük ölçüde değiştiğini göstermiştir ve kız ve erkek bebekler için yapılan sütün kültür, güvenlik ve bir ailenin gelir düzeyi gibi koşullara bağlı olarak farklılık gösterebileceğini gösteren kanıtlar vardır.

8. Anne sütü kök hücreler içerir

Kök hücreler anne sütünde anneden bebeğe geçer ve bunlar bağışıklığın artmasına yardımcı olur.

9. Anne sütü kanser hücrelerini öldürebilir

Anne sütünün antibakteriyel maddeleriyle ilgili araştırmalar, sadece anne sütünün bakterileri öldürmekle kalmadığını, sihirli anne sütünün 40 farklı kanser hücresini öldürebileceğini ortaya koyuyor. Her şey anne sütündeki  Alfa-laktalbümin adlı bir proteinle ilgilidir. Anne sütünün faydaları inanılmazdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.