Take a fresh look at your lifestyle.

Amniyosentez Nedir, Neden Yapılır?

0

Amniyosentez Nedir?

Bebek anne karnında amniyon sıvısının içinde bulunmaktadır. Amniyon kesesi ilk oluşmaya başladığından itibaren bebeğin içinde gelişeceği bir sıvı ile dolmaya başlar. Bu sıvı, bebeğin anne karnında yaşamının devam etmesi için gerekli olan amniyon sıvısıdır. Amniyon sıvısı hamileliğin 12. gününden itibaren anne kanından üretilirken, 12. Haftadan sonra bebek tarafından üretilmeye başlar.


Amniyon sıvısı hamilelik süresince miktarı ve içeriği sürekli olarak değişen bir sıvıdır. Amniyon sıvısının çoğunluğu bebeğin idrarı olup içinde bol miktarda bebeğin hücreleri bulunmaktadır. Bu hücreler ile genetik analiz yapılarak bebeğin kromozomları hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir.

Amniyosentez ise; fetusun anne karnında içinde yaşadığı amniyon sıvısından örnek alınarak incelenmesi işlemidir. Amniyosentez işlemi; hastanelerde ultrasonografi eşliğinde yapılmaktadır. Enfeksiyon kapmaması için anne karnı steril olarak hazırlandıktan sonra anne adayının karnından iğneyle girilerek, rahmin içine oradan da bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısına ulaşılarak buradan 15-20 ml sıvı alınıyor. İşlem hazırlıklar tamamlandıktan sonra 3-5 dakika kadar sürmekte. Bu işlem kısa sürdüğü ve ağrısız olduğu için ek uyuşturma ve ağrı kesiciye gerek duyulmamaktadır.

Amniyosentez Kaçıncı Hafta Yapılır?

Amniyosentez testi çoğunlukla hamileliğin 16 ile 19.haftaları arasında yapılır. Ancak doktorun gerekli görmesi durumunda amniyo sentez işlemi doğum anına kadar bile yapılabilir. Bebeğin suyunun çok olduğu durumunda rahatlamak için uygulanan amniosentez işlemi için uygulanacak zamanı doktor şartları göz önüne alarak belirler. Amniyosentez eğer bebeğin kromozomlarının taranması amaçlı yapılıyorsa en uygun haftalar ise 16 ile 18. haftalar arasındadır. Çünkü bu haftalar da bebeğe ait olan hücreler istenilen olgunlukta ve miktardadır.

Amniyosentez Neden Yapılır?

-Anne adayı 35 yaşın üzerindeyse Down Sendromu riski artar. Bu sebepten dolayı 35 yaş üzeri gebelere amniyosentez yapılması önerilmelidir.
-2’ li ve 3’ lü tarama testlerinde risk çıkanlarda kesin tanıyı koymak için ,
-Daha önce doğum kusuru ya da anormalliği yaşanmış bir gebelik geçirmişseniz ,
-Yakın akrabalarında kromozom hastalığı olan çiftlerin tarama ve kesin tanı amaçlı ,
-Eşlerden birinde bilinen bir kalıtsal hastalık taşıyıcılığı varsa ,
-2’ li ve 3’ lü tarama testlerini yaptırmayan anne adaylarına ultrasonografi ile bakıldığında anomali görüldüğünde kesin tanı için,
-Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı miktarı normalden fazlaysa sıvı miktarının azaltılması için ,
-Bebekte enfeksiyon varlığının saptanması durumunda da amniyosentez önerilir,
-Kan uyuşmazlığı olan anne baba adaylarında uyuşmazlık düzeyinin şiddetini belirlemek içinde,
-Doğum öncesi yapılan diğer herhangi bir testte anormal sonuçlar varsa,
-Ailenizde down sendromlu biri varsa ve daha önce down sendromlu bir çocuğunuz olduysa amniyosentez yapılması önerilmelidir.

Anne karnından alınan amniyon sıvısı genetik laboratuvarlarına gönderilmektedir. Standart testlerin sonuçları 1-21 gün arasında çıkmaktadır. Bazı özel testlerin sonuçlandırılması aylar sürebilmektedir. Amniyosentez, %99 üzerinde güvenilir sonuç vermektedir.

Amniyosentezin riskleri nelerdir?

Amniyosentez işlemi sırasında fetusa temas olmadığında bebeğin zarar görmesi mümkün değildir. İşlem sonrası çok nadir de olsa enfeksiyon oluşma riski bulunmaktadır. Genelde bu riskli dönem işlem sonrası 3-4 haftayı kapsar.

Amniyosentez sonrasında kanama, su gelmesi, fetusun kaybı ile komplikasyonlar gelişebilmektedir. Su gelişi veya kanama olan durumların da yaklaşık yarısında gebelik devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.