Take a fresh look at your lifestyle.

Akne Nedir? Sivilce Neden Olur ve Nasıl Geçer?

0

Sivilce Nedir?

Akne, lekelerin, sivilcelerin ve bazen nodül adı verilen derin lezyonların salgınlarına neden olan yaygın bir cilt durumudur. Akne genellikle gençleri etkiler; Bununla birlikte, yetişkinler 20’li yaşlarda ve hatta 40’lı yaşlarında akne gelişebilir. Akne nasıl geçer sorusu bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin en merak ettiği sorulardan biridir.Yazımızın devamında akne tedavisi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Akne genellikle birkaç yıl sonra temizlenir, ancak bazı insanlar için daha uzun sürebilir. Sivilce ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, ondan kurtulmak için krem ​​veya ilaçla özel bir tedavi gerekebilir. Şiddetli akne çok üzücü olabilir ve bir kişinin güvenini ve öz imajını etkileyebilir ve tedavi edilmeyen veya karmaşık akne yaşam boyu iz bırakabilir. Akne tıbbi bir durumdur. Kirlilikten kaynaklanan bir hastalık değildir ve bulaşıcı değildir.

Akne belirtileri
Sivilce cildin büyük miktarda etkilenmesinden oluşabilir:

-siyah nokta (küçük siyah noktalar)
-beyaz başlıklar (küçük beyaz lekeler)
-sivilce (bazen sarı bir irin merkezi olan iltihaplı kırmızı lekeler)
-nodüller (ağrılı olabilen derinin altındaki şişlikler).
-Yüzde en sık görülen, ancak sırt, göğüs, omuz ve boyun üzerinde de görülebilir. Ara sıra sivilce veya siyah nokta sivilce olarak kabul edilmez.

Sivilce nedenleri nelerdir?

Ergenlik döneminde, hem erkekler hem de kadınlar da kanlarında testosteron denilen erkeklik hormon seviyelerinde daha yüksektir. Testosteron akne, yağ ( seb-ay-shus ) bezleri denilen yağ bezlerinin fazla yağ üretmesine neden olarak tetikler . Yağ bezleri yüz, boyun, göğüs ve sırtınızdaki kıl foliküllerine bağlanır.

Bu ekstra yağ, cildinizdeki kıl foliküllerinin (gözeneklerinin) tıkanmasına neden olur. Bu bloke gözeneklerde bakteri üreyebilir. Bu bakteriler folikül duvarının kırılmasına neden olabilecek kimyasallar üretir. Duvar kırıldığında sebum (yağ), bakteri ve ölü cilt hücreleri gözeneklerden kaçar. Bu sivilce ve nodüller böyle oluşur.

Akne evde nasıl geçer?

Sivilce için anında veya kalıcı bir tedavi yoktur, ancak bunu kontrol etmek mümkündür. Sivilceniz için uygun tedavi kalıcı izleri önlemeye yardımcı olacaktır. Aşağıdaki öneriler cildinize iyi bakmanıza yardımcı olacaktır.

temizlik
Aknenin kirlenmemesine rağmen cildinize iyi hijyenle dikkat etmek önemlidir. Cildinizin normal bakımı için yüzünüzü günde iki kez yumuşak, pH dengeli, sabunsuz yüz temizleme ürünleri ile ılık suyla yıkamalısınız. Sivilceni daha da kötüleştirebileceğinden, çok sık yıkanmamak önemlidir. Özellikle saçlarınız yağlıysa ve alnınıza dayanıyorsa, saçınızın düzenli olarak şampuanlanması da önerilir.

Makyaj
Makyaj malzemesi alırken, komedojenik olmadığından veya aknejenik olmadığından emin olun, yani kozmetik kullanmanın beyaz noktalara ve siyah noktalara neden olmaması gerekir. Her gece yüzünü yıkamak ve suyla makyajı temizlemek gerekir.

Reçetesiz kremler
Reçetesiz sivilce losyonlarının ve kremlerinin çoğu hafif sivilceye yardımcı olabilir ve eczanede reçetesiz satılır. Bununla birlikte, bu ürünlerin birçoğu çok sık kullanılırsa cildinizi kurutacaktır. Bu ürünleri kullanıyorsanız, talimatları dikkatlice izleyin. Yanlış ürünleri kullanmak cildinizi tahriş edebilir ve aknenizi daha da kötüleştirebileceğinden, eczacınızdan kullanacağınız en iyi ürün hakkında tavsiye isteyin.

Sıkma
Sivilcelerinizi kendiniz çizmeyin, patlatmayın veya sıkmayın. Sivilce sıkıldığında, daha fazla kızarıklık, şişme, iltihaplanma ve yara izi oluşmasına neden olabilir.

Tıraş olmak
Yüzünüzü tıraş ediyorsanız ve sivilceniz varsa, hangisinin daha rahat olduğunu görmek için hem elektrikli hem de emniyetli bir tıraş bıçağı deneyin. Bir ustura kullanıyorsanız, yüzünüzdeki kılları sabun ve ılık su ile iyice yumuşatın, mümkün olduğunca hafif tıraş olun. Sadece gerektiğinde tıraş edin ve daima keskin bir bıçak kullanın.

Diyet
Sivilce genellikle yediğiniz yiyeceklerden kaynaklanmaz. Doktorlar, akne yönetiminde diyetlerin önemi konusunda farklı görüşlere sahiptir. Ancak, kesin olan bir şey var – sıkı bir diyet uygulamak cildinizi kendiliğinden temizlemeyecektir. Öte yandan, bazı insanlar sivilcelerini belli yiyecekleri yediklerinde daha da kötüleştiğini görüyorlar. Bu durumda, sivilcenizi kötüleştiren yiyeceklerden uzak durun.

Güneş ışığı
Sivilce güneşte çıktıktan sonra iyileşebilir, ancak güneş ışığı sadece kısa süreliğine yardımcı olur. Uzun vadede, güneş ışığı aslında sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Uzun yıllar boyunca fazla güneş olması cildin erken yaşlanmasına ve cilt kanserine de neden olabilir.

Akne tedavisi için ne zaman doktora görünmeli?

Eğer sivilceniz reçetesiz sivilce kremleri ile gelişmiyorsa veya sivilceniz şiddetli ve rahatsızlık veriyorsa, doktorunuza görünün. Bazı durumlarda, doktorunuz sizi bir dermatoloğa (cilt hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor) havale eder.

Doktorunuz cildinizi değerlendirecek ve cilt durumunuzun sivilce olup olmadığını belirleyecektir. Bazen, sivilce benzeri bir döküntü, kullandığınız makyaj veya losyonlar veya oral ilaçlar gibi başka bir nedenden kaynaklanabilir. Doktora cildinizde ne kullandığınızın ve hangi ilaçları aldığınıza dair bilgi vermek önemlidir.

Sivilce başarılı bir şekilde kontrol altına alınacaksa, tedavi devam eden bir süreç olmalıdır. Doktorunuzun önereceği tedavi akne türünüze göre değişecektir.

-Doktorunuz sivilceleri açabilir veya yara izlerini önleyebilecek güvenli bir yöntem kullanarak siyah noktaları ve beyaz noktaları kaldırabilir.

-Gözeneklerin engellenmesine yardımcı olmak ve bakterileri azaltmak için cilde uygulanan kremler veya losyonlar yazabilirler. Bunlar cildin kurumasını ve soyulmasını sağlayabilir. Doktorunuz size ilacın nasıl kullanılacağı ve herhangi bir yan etki hakkında tavsiyede bulunacaktır.

-Ağız yoluyla antibiyotikler, özellikle sırtta veya göğsünde çok fazla akne olduğunda orta veya şiddetli akne için verilebilir. Antibiyotikler kıl folikülündeki iltihabı azaltmak için kullanılır.

-Büyük kırmızı yumrular mevcutsa, doktorunuz doğrudan şişliklere ilaç enjekte edebilir.

-Şiddetli akne vakalarında, doktor başka ağızdan alınan ilaçları reçete edebilir. Bunlar kadın tipi hormonları ve erkek tipi hormonları azaltan ilaçları içerebilir. İzotretinoin kullanan hastalar, ilacın yan etkilerini tam olarak anlamalıdır. Yan etkilerini izlemek için dermatologlarla sık sık takip ziyaretlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hamilelik sırasında alındığında ciddi doğum kusurlarına neden olabileceğinden, bu ilaç kullanırken hamile kalmamalısınız.

Hatırlanması gereken önemli noktalar
-Akne, kirden kaynaklanmayan ve genellikle diyetten kaynaklanmayan yaygın bir tıbbi durumdur.
-Yüzünüzü sabunsuz yumuşak bir temizleme jeli ile günde iki kez ılık suyla yıkayın ve sivilcelerinizi kendiniz sıkmayın.
-Tedavi edilmeyen sivilce ömür boyu izleri bırakabilir.
-Eğer sivilceniz reçetesiz sivilce kremleri ile düzelmiyorsa veya sivilceniz şiddetli ise ve size sıkıntı veriyorsa, doktorunuza danışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.